Jadwiga Chmielowska: w co grają partie w woj. śląskim?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wojewoda katowicki Wojciech Czech (1990-94) marzył o wielkim Śląsku. Zawiesił herb w tym samym miejscu, co przed wojną. Członek Związku Górnośląskiego. Górnośląskość była głównym motywem jego działań. Zakładał albo sprzyjał zakładaniu różnych instytucji, które górnośląskość miały w nazwie. Związek Górnośląski traktowany jest jako inkubator autonomizmu. Sprawy Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) odżywają co pewien czas. Wojewoda Eugeniusz Ciszak z PSL-u, nie uznał narodowości śląskiej i nie zgodził się na rejestrację stowarzyszenia pod taką nazwą. Ostatnio o RAŚ było głośno, gdy Związek Ludności Narodowości Śląskiej poparł politykę Rosji w sprawie Gruzji i uznał niepodległość tzw. Osetii Płd. Ruch Autonomii Śląska wyznaje rosyjską zasadę „tisze jedziesz dalsze budiesz”. Nikt w Polsce nie traktował tego ruchu poważnie i nie widział w nim poważnego zagrożenia. Tymczasem autonomiści zdobywali przyczółki we wszystkich partiach. Efekt tej pracy to współrządzenie województwem śląskim – koalicja PO, PSL i RAŚ (PO wyeliminowało w tej kadencji SLD).

W co gra PiS?

Pani Maria Nowak z PiS to matka aktywisty RAŚ Marka Nowaka. Jest on znany nie tylko z szefowania kołem RAŚ w Chorzowie Starym ale i z organizowania kibiców Ruchu Chorzów w barwach Śląska. To właśnie na tym stadionie był wygwizdany polski hymn. Pani Poseł Maria Nowak z kolei jest orędowniczką kodyfikacji języka śląskiego. Rozdaje w podstawówkach elementarz do nauki tego języka

http://www.marianowak.pl/news.php?ID=543.

Od kilku lat Maria Nowak promuje Wojciecha Jerzego Poczachowskiego. Jest to postać od 10 lat znana na Śląsku. W 1988 roku wyjechał do Niemiec i tam zrzekł się polskiego pochodzenia. Jako Volksdeutsch – późny przesiedleniec dostał nie tylko odprawę ale i obywatelstwo RFN. Gdy wrócił po latach do Katowic, dostał komfortowe mieszkanie i protekcję. Tak został pracownikiem a nawet rzecznikiem prasowym kolejnego wojewody Marka Kempskiego. W łonie PiS doszło do tarć na tle autonomii. Maria Nowak będąca szefem Okręgu Katowickiego PiS, przeforsowała uchwałę, że członkowie Ruchu Polski Śląsk, stanowiący przeciwwagę do RAŚ nie mogą być członkami PiS. PiS stracił kilku radnych w Sejmiku. PO się wtedy wzmocniła.

W co gra PO?

Senatorem PO jest Maria Pańczyk, ślązaczka, przeciwniczka kodyfikacji języka śląskiego ze względu na różnorodność gwar śląskich i niebezpieczeństwo ich likwidacji. Nie jest też zwolenniczką RAŚ. Ze względu na swą kilkudziesięcioletnią promocję kultury śląskiej jest redaktor Polskiego Radia, a obecnie Senator M. Pańczyk znaną i bardzo poważaną osobą w regionie. Wkład Polskiego Radia Katowice w promocję historii przedwojennej, a zwłaszcza roli dyrektora Ligonia w krzewieniu polskości to zasługa nie tylko red. Marii Pańczyk ale i red. Henryka Grzonki – również Ślązaka od wielu pokoleń. To właśnie jego chciał wyrzucić w pracy Poczachowski, gdy został Prezesem Radia. W PO autonomiści mają obecnie przewagę. Wprawdzie Jerzy Buzek jest koalicji PO z RAŚ przeciwny, to jednak taka powstała. PO to również Kazimierz Kutz zwolennik autonomii Śląska. Przyznał przed laty, że zgodził się kandydować z listy PO, gdyż Donald Tusk obiecał mu autonomię. Kutz mówi o polskich obozach koncentracyjnych po 45 r. Gorzelik pyta dlaczego po 89 r. z takim trudem mówi się o tragediach Ślązaków: łagrach i wywózkach. Otóż nie jest to prawda. Prof. Zygmunt Woźniczka wiele publikacji poświecił tym tematom. W latach 1994 – 2000, jako dziennikarz, zrealizowałam w TVP Katowice kilkanaście programów publicystycznych o tej tematyce. Pokazałam w nich wspomnienia więźniów łagrów, które powstawały na Śląsku od lutego 1945 r.(zaraz po wkroczeniu Armii Czerwonej) w byłych niemieckich KL, a także górników wywiezionych na roboty w Donbasie i innych regionach Związku Sowieckiego. Można się z nich z nich dowiedzieć, że w latach 1945- 57 uwięziono przeszło 200 tys. polskich patriotów Wiele tysięcy straciło życie z rąk wysługującym się sowietom funkom MBP i UB. Był to jednak czas, gdy żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego strzelali do tych, co te łagry zakładali. Wiele z tych programów zostało skopiowanych i są w archiwach IPN jako zeznania świadków. Mści się na nas Polakach to, że uznano ciągłość prawną III RP z PRL. Mieszkający w Izraelu Salomon Morel, kat Ślązaków i polskiej patriotycznej młodzieży jeszcze 3 lata temu brał emeryturę z ZUS. Nikt z katów narodu polskiego nie odpowiedział należycie za swe czyny. Do dziś oni i ich dzieci czerpią profity ze zdradzieckiej, zbrodniczej działalności.

Mrówcza praca RAŚ widoczna jest też w środowiskach naukowych zwłaszcza Uniwersytetu Śląskiego. Znalazło to odbicie w ostatnim Kongresie Kultury Śląska. Zbliża się spis powszechny. W poprzednim wg RAŚ, 174 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską. Żądanie autonomii powinno być traktowane jako godzenie w integralność państwa polskiego.

 Autor: Jadwiga Chmielowska

 1. | ID: 5faf7574 | #1

  Nie wg RAŚ, a wg GUS do narodowości śląskiej przyznało się 173.200 osób.
  RAŚ popierany przez PiS? Żądamy więc weryfikacji nieprzychylnego traktowania przez NGO :)

  1. Anty-Komuch
   | ID: 30655c02 | #2

   Traktowanie należyte !Jednego odszczepieńca – Maria Nowak można się pozbyć.
   Jeden odszczepieniec nie jest niczym nadzwyczajnym ! Zresztą znając sytuację pani Maria Nowak nie dostałaby się w tych wyborach do sejmu, mimo tego że będą parytety !
   Wiele osób żałuje że na nią głosowało. Najpierw musi dostać pozwolenie od góry-a tego nie dostanie :)

   Po wyborach po RAŚ śladu nie pozostanie :), w innym przypadku NARÓD wyda karę śmierci dla Tuska ;)

 2. Anty-Komuch
  | ID: 30655c02 | #3

  Muszą zapaść twarde Decyzje podczas tych wyborów parlamentarnych-Maria Nowak-do WYRZUCENIA – WSTYD ! ! ! Myśle że Jarek postąpi tak jak napisałem ! ! !

  POLAK BOHATER-od zamieszczenia tego filmiku w sobotę wieczór do teraz,film obejrzało 42 000 Komputerów (dlaczego komputerów-każdy komputer ma swoje ID i jest liczony na YOUTUBE tylko raz,zatem osób które widziały to na YOUTUBE bęzie zdecydowanie więcej,ponieważ przed monitorem mogłaby być cała rodzinka)

  Nie wspomnę już ile ludzi oglądało to w Telewizji ! ! !

  coś w filmie jednak zostało wycięte,jakie słowa ? – minuta 4 sekunda 15

  http://www.youtube.com/watch?v=-jkVMOrDphY

 3. obserwator z boku
  | ID: 4f0cf76b | #4

  Dziękuję za rzetelny artykuł.

 4. svatopluk
  | ID: 4a035494 | #5

  „Ostatnio o RAŚ było głośno, gdy Związek Ludności Narodowości Śląskiej poparł politykę Rosji w sprawie Gruzji i uznał niepodległość tzw. Osetii Płd.”

  RAŚ to legalna organizacja
  a ZLNŚ to tylko zeszlong (kanapa) pana Rocznioka, ktory juz lata temu z RAŚ w niezgodzie sie rozstal.

 5. 2 kwietnia 2011, 19:58 | #1
Komentarze są zamknięte