Opolanie uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska

10 marca 2011 roku już po raz jedenasty opolanie spotkali się, aby uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 18.30 mszą św. w katedrze opolskiej w intencji św. pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar tej tragedii. Mszę św. celebrował ks. biskup Jan Kopiec w asyście trzech księży. Ks. biskup wygłosił również homilię, w której nawiązał do tragicznej katastrofy w Smoleńsku.

Porównał ją do wydarzeń z odległej przeszłości Polski, kiedy to ginęli władcy Polski w obronie ojczyzny – przywołał postaci księcia śląskiego Henryka Pobożnego i króla Władysława Warneńczyka. Wspomniał również tragicznie zmarłego pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza. Wyraził nadzieję, że tragiczna śmierć naszego prezydenta, jego małżonki i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie, nie pójdzie na marne. Zwrócił uwagę na wartość naszej pracy dla wspólnego dobra, jakim jest ojczyzna.

Po mszy św. odbył się Marsz Pamięci. Opolanie udali się na plac Wolności, gdzie pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych złożyli kwiaty i zapalili znicze. Zebranych przywitał radny Rady Miasta Opola z klubu Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki. Karina Piechota z klubu „Gazety Polskiej” zadała pytania, które nas wszystkich nurtują w związku z katastrofą smoleńską. Głos zabrał również poseł Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Kłosowski. Wyraził zadowolenie z faktu, że z miesiąca na miesiąc przybywa osób domagających się prawdy i wyjaśnienia wszystkich okoliczności największej tragedii w powojennej historii Polski. Na koniec przewodniczący opolskiego klubu „Gazety Polskiej” Ryszard Szram odczytał apel redaktora Tomasza Sakiewicza, który zwrócił uwagę na rosnącą świadomość społeczeństwa i udane próby tworzenia stref wolnego słowa m.in. w Internecie pomimo bezprzykładnej cenzury panującej w oficjalnych mediach.

Uroczystości zostały zakończone odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę…”

                   ***

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.
Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winni
Głupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzy
Dlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal

/Erich Fried/

(Wiersz odczytany przez Karinę Piechotę podczas uroczystości na placu Wolności)

Autor: Anna Witowska

/ foto: Andrzej K. „Andruch” /
/ foto: Redakcja NGOpole.pl /

 1. Jarek
  | ID: 57e1a57e | #1

  Super-Bardzo Dużo Ludzi-z całej opolsczyzny-nawet 4 gości z Głubczyc ;)

 2. Jarek
 3. ola
  | ID: de9e7f94 | #3

  Powstała strona poświęcona śp. Władysławowi Stasiakowi http://www.wladyslawstasiak.pl/

Komentarze są zamknięte