Nierzetelność dziennikarza Radia Opole

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wczoraj, jak co miesiąc, wzięłam udział w opolskich uroczystościach poświęconych kolejnej miesięcznicy tragedii smoleńskiej. Uroczystości były bardzo udane, przyszło dużo ludzi, którzy nie chcą i nie pozwolą zapomnieć, o tym co stało się 10 kwietnia 2010 r., jak również nie zgadzają się na to, jak śledztwo smoleńskie traktowane jest przez polski rząd i rosyjski MAK. Przemawiał pan Poseł Sławomir Kłosowski, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Obecny był dziennikarz Radia Opole, który przeprowadzał wywiady z Radnym Miasta Opola Patrykiem Jakim i z członkiem OSPN panem Piotrem Skrobotowiczem.

Wieczorem weszłam na stronę internetową Radia Opole, aby przeczytać relację o tym wydarzeniu. Oto co przeczytałam:

„Kilkanaście osób przyszło wczoraj (10.01) wieczorem na Plac Wolności w Opolu pod pomnik Żołnierzy Niezłomnych”.

Po pomnikiem było obecnych ok. 60 osób, widzieli to wszyscy obecni, jest też sporo zdjęć z uroczystości. Dziennikarz Radia Opole na pytanie dlaczego tak znacząco zaniżył liczbę uczestników odpowiedział, że: na obchody trafił przypadkowo, bo akurat przechodził obok, przyszedł pod koniec, kiedy wszyscy już się rozchodzili, więc nie wie ile tak naprawdę było osób, a o liczbie uczestników poinformowali go pytani przez niego rozmówcy (sic!).

Dziennikarz jest obowiązany; zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych (Ustawa prawo prasowe Art. 12). Jeżeli nie mógł sam zweryfikować liczby uczestników to powinien:

–        napisać informację inaczej, nie podając wcale liczby uczestników – np. Wczoraj (10.01) wieczorem na Placu Wolności w Opolu pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych odbyły się uroczystości poświęcone 9 miesięcznicy tragedii smoleńskiej,

–        zweryfikować informację bezpośrednio u organizatorów uroczystości – tj. w Klubie Gazety Polskiej w Opolu

Niewiedza nie jest usprawiedliwieniem, a nierzetelna informacja została nadana w Radiu Opole i jest dostępna na jego stronie internetowej. http://www.radio.opole.pl/2011/styczen/wiadomosci/upamietnili-ofiary-katastrofy-smolenskiej.html

Po naszej interwencji informacja na stronie Radia Opole została poprawiona. Dziękujemy za szybką reakcję.

 Autor: Małgorzata Wilkos

 1. | ID: ba350438 | #1

  Że też się czemuś takiemu Pani dziwi , wszak nie było takiej „potrzeby” by sprawę nagłaśniać , raczej przeciwnie zdaje się że wytyczne brzmią zupełnie odwrotnie ..

  Ze swej strony dawno przestałem się zadręczać takimi czy innymi „poślizgami” w wykonaniu miejscowych mediów ..

  Aż szkoda sobie języka strzępić na mało produktywną paplaninę w tym temacie.

  Np. NTO stosuje „młot polityczny” w postaci publikowania , niemalże za każdą okazją pojawienia się , w innych mediach także , jakiegoś ważnego materiału dotyczącego osoby pan Jarosława Kaczyńskiego .

  Otóż ów materiał okraszony jest niemalże natychmiastowym stosownym komentarzem prof. Majcherka z krakowskiego UJ ..Występuje on nie wątpliwie w roli „eksperta” na takie okazje ..

  Czy mam coś jeszcze dodać , no może tyle że jakby w sukurs polemice Majcherka przychodzi inny towarzysz uniwersytecki sam prof.S.St.Nicieja z miejscowego UO ..

  Zatem miejscowy organ POsługi obywatelskiej wsparty mężnym ramieniem „yntelektualnym” w postaci obu „specjalistów” stawia wytrwale czoła ciemnogrodowi a zwłaszcza ciemnogrodzianom …

  „Oby żyli wiecznie”

 2. oswaldo
  | ID: 5f9ec854 | #2

  A kogo rzeczywiście obchodzi, ile osób przychodzi na kolejne martyrologiczne świętowanie? Lepiej w domu/kościele pomodlić się za ofiary, co też niniejszym czynię :/

Komentarze są zamknięte