Z notatnika Opolanki: Święto Trzech Króli po 50 latach

Niezależna Gazeta Obywatelska

Obchodzimy dziś Święto Objawienia Pańskiego (gr. Epifania), zwane potocznie Świętem Trzech Króli. Po 50 latach będzie to dzień wolny od pracy.

Święto to powstało w Egipcie ok. III w. i rozprzestrzeniło się na Wschodzie. Na Zachodzie obchodzone jest od końca IV w., zanim jeszcze zaczęto obchodzić Boże Narodzenie. Należy do najstarszych świąt, podczas których czczono prawdę o „Słowie, które stało się ciałem i zamieszkało między nami”. Święto Objawienia Pańskiego łączy narodziny Zbawiciela z trzema innymi wydarzeniami: z pokłonem Mędrców, z chrztem Jezusa w Jordanie i cudem w Kanie Galilejskiej. Istotę tego święta pięknie wyjaśnił ks. Tomasz Jaklewicz w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”:

„To święto trzeba widzieć w ścisłym połączeniu z Bożym Narodzeniem. O ile 25 grudnia koncentrujemy się na przyjściu Boga na świat w ludzkiej postaci, to 6 stycznia uświadamiamy sobie, że to wydarzenie domaga się odpowiedzi. Bóg się objawił, człowiek powinien oddać Mu pokłon. (…) Kto kłania się Bogu, ten jest prawdziwie wolny, nie musi już kłaniać się żadnym ziemskim potęgom, bożkom, czy układom, żyje z podniesionym czołem”.

Autor: Opolanka

Komentarze są zamknięte