PGNiG: zatrzymaliśmy dość niefortunną, a dla nas szkodliwą decyzję do czasu rozpatrzenia jej przez Trybunał Sprawiedliwości UE”

Autor Obywatelski1

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku PGNiG o zawieszenie wykonania decyzji w sprawie oddania Gazpromowi dostępu do 80 proc. gazociągu OPAL – poinformował we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak.„Zatrzymaliśmy dość niefortunną, a dla nas szkodliwą decyzję do czasu rozpatrzenia jej przez Trybunał Sprawiedliwości UE” – powiedział prezes PGNiG na konferencji prasowej.

Jak powiedział, Trybunał Sprawiedliwości przychylił się do wniosku PGNiG o zawieszenie decyzji ws. zwiększenia przepustowości gazociągu OPAL dla Gazpromu. Trybunał swoje postanowienie wydał 23 grudnia – i choć nie jest jeszcze oficjalnie opublikowane, spółka została o nim powiadomiona.

Jak wyjaśnił szef PGNiG postanowienie Trybunału Sprawiedliwości oznacza, że do czasu rozstrzygnięcia decyzji KE przez Trybunał nie można wykorzystywać OPAL-u tak, jak chciał Gazprom.

Trybunał Sprawiedliwości wstrzymał wykonanie decyzję Komisji Europejskiej z końca października br. ws. nowego wyłączenia gazociągu OPAL spod reguł rynkowych. Zgodnie z nią rosyjski Gazprom mógłby wykorzystywać 80 proc. przepustowości OPAL-u (maksymalna przepustowość gazociągu to ok. 35 mld m sześc.).

Opal biegnie na terenie Niemiec równolegle do polsko-niemieckiej granicy. Jest przedłużeniem ułożonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream. Punkt wejścia znajduje się nad Morzem Bałtyckim w miejscowości Greifswald, a wyjście na granicy niemiecko-czeskiej w miejscowości Brandov.

Rosjanie od dawna starali się o pozwolenie na pełne wykorzystywanie gazociągu. Większy przesył OPAL-em oznaczałby też możliwość zwiększenia przesyłu Nord Streamem i zmniejszenie roli Ukrainy jako kraju tranzytowego.

W 2009 r. gazociągowi OPAL przyznano na 22 lata wyjątkowe traktowanie w ramach unijnego III pakietu energetycznego. Pakiet ten wymaga m.in. dostępu stron trzecich (w tym przypadku konkurentów Gazpromu) do infrastruktury przesyłu gazu w UE. Zgodnie z tym Gazprom miał rezerwację 50-proc. przepustowości gazociągu OPAL. Październikowa decyzja Komisji dawała Rosjanom do 2033 roku możliwość wykorzystywania 80 proc. przepustowości gazociągu. Dzięki temu Gazprom za pomocą gazociągu Nord Stream 1 mógłby wprowadzać do Niemiec o ponad 20 mld m sześc. gazu więcej, niż to jest teraz.

Przed świętami polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości UE rozstrzygnięcie KE w tej sprawie.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Kurier PAP

 1. wielbicielka prezesa
  | ID: 284d15e8 | #1

  „Zatrzymaliśmy dość niefortunną, a dla nas szkodliwą decyzję do czasu rozpatrzenia jej przez Trybunał Sprawiedliwości UE” – powiedział prezes PGNiG na konferencji prasowej.

  Panu Woźniakowi i reszcie ” ekspertów z PGNiG” najlepiej wychodzi
  – przyznawanie sobie premii i nagród!
  Dzisiaj w RM pan Kowalski kolejny ” ekspert” po opolskiej uczelni administracyjno- prawnej wygadywał o ” polsko- ukraińskiej solidarności”

  ech wy….eksperci z bożej łaski!

  Kiedy Rosjanie i Niemcy zachęcali nas do współpracy przy budowie Nord Stream,
  potem niemiecka firma zaproponowała naszym głupkom- patryjotom współpracę przy budowaniu nitek do Polski gazociągu Opal to ci zwyczajnie…ODMÓWILI!
  Bo honorrrrr nie pozwala na współpracę z ” ruskimi”
  (ideologiczni potomkowie Becka)
  Teraz ganiają po europejskich instytucjach za skargami!?
  Gońcie się łajzy, co dla braci ukraińców poświęcacie nasze dobro!
  Płacimy najwyższą cenę za gaz w Europie, a może i na świecie.
  Wam nawet wyprowadzania kur na szczanie nie można powierzać, a co dopiero Polski….

  http://www.szczesniak.pl/555

Komentarze są zamknięte