Drzewem pamięci będzie dwunastoletni grab kolumnowy

Niezależna Gazeta Obywatelska

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJutro nastąpi oficjalne posadzenie drzewa pamięci jako symbolu ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym. Drzewo ma przypominać, że ta inicjatywa wyszła z Opola, a jej pomysłodawcą był Arkadiusz Karbowiak, który tak wspomina tamte wydarzenia na łamach NGO:

1 marca 2009 r. w Opolu odbyły się po raz pierwszy uroczystości pod pomnikiem żołnierzy wyklętych. W tym samym roku prezydent R. Zembaczyński wystosował pismo do wszystkich posłów (oprócz SLD),

aby podjęli inicjatywę i ustanowili dzień 1 marca świętem żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Niestety pomimo wielu odpowiedzi wspierających naszą inicjatywę żaden z klubów nie wystąpił z konkretnym projektem stosownej ustawy. Wtedy po kolejnej rozmowie z prezesem IPN uzgodniliśmy, że wystosujemy wspólny apel do śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby to on wystąpił z projektem ustawy. Apel poza prezydentem Zembaczyńskim i prezesem IPN podpisał A. Zawisza prezes Związku Kombatantów NSZ, Jerzy Woźniak były minister ds. kombatantów żołnierz AK-WIN skazany przez komunistów na karę śmierci, prezes ŚZŻAK śp. Czesław Cywiński, prezes opolskiego ŚZŻAK pani W. Nowak. Efektem tego apelu była inicjatywa ustawodawcza złożona przez Prezydenta do sejmu 1 marca 2010 r. Później przeprowadziłem jeszcze rozmowy z marszałkiem B. Komorowskim, który ocenił ową inicjatywę za godną poparcia. Puenta miała miejsce wczoraj, kiedy to sejm stosunkiem głosów 406 za, 8 przeciw i 3 wstrzymujące ustanowił dzień 1 marca świętem żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

20150228_122839Z tej okazji zostanie posadzony już dwunastoletni grab kolumnowy (w miejscu szczególnym bo przy wiadukcie im. Żołnierzy Wyklętych przy wjeździe od strony ul. Reymonta). Uroczyste posadzenie i umieszczenie okolicznościowej tabliczki nastąpi o godz. 13.30 po oficjalnych uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych na pl. Wolności. Pomysłodawcą upamiętnienia jest Fundacja „Dla Dziedzictwa”.

tk

Komentarze są zamknięte