IPN odnalazł szczątki „Łupaszki” i „Zapory”. Komuniści przegrali walkę o pamięć!

Niezależna Gazeta Obywatelska7

Łupaszka_NSZIPN ujawnił 9 nazwisk ofiar terroru komunistycznego, które w ostatnim czasie zostały ekshumowane na Kwaterze “Ł”. Wśród nich są major Zygmunt Szendzielarz “Łupaszka” i major Hieronim Dekutowski „Zapora”.

Tożsamość odzyskali także: Władysław Borowiec ps. „Żbik”, Henryk Borowy – Borowski „Trzmiel”, Zygfryd Kuliński „Albin”, Józef Łukaszewicz „Walek” i „Kruk”, Wacław Walicki „Druh Michał”, Ryszard Widelski „Irydion” i „Wiara”, Henryk Pawłowski „Henryk Orłowski” i „Długi”.

 

Podczas konferencji w Centrum Edukacyjnym IPN eksperci Instytutu przybliżyli sylwetki tych postaci oraz okoliczności odnalezienia szczątków. Prezes IPN-u dr Łukasz Kamiński powiedział, że jest to chwila niezwykle istotna i ważna, przede wszystkim dla rodzin ofiar, ale jest to chwila ważna dla nas wszystkich.

 

Te osoby, które miały zostać wymazane powracają do naszej polskiej historii. Powracają do naszej świadomości. Każde kolejne nazwisko z jednej strony powoduje że to, co chcieli osiągnąć zbrodniarze, czyli zapomnienie, pochowanie w nieznanym miejscu, zostaje przezwyciężone, ale też jest to działanie skierowane ku przyszłości. Powracają te osoby, a wraz z nimi powracają historie ich życia. Możemy przyjrzeć się bohaterom naszej wspólnej historii – powiedział Łukasz Kamiński. 

 

Zidentyfikowani dziś żołnierze nie złożyli broni po okupacji niemieckiej, ale walczyli do końca z okupacją sowiecką – mówi prof. Mieczysław Ryba, były członek kolegium IPN.

 

Ich działania były na tyle skuteczne, skomasowane, że komuniści doprowadzili do procesów pokazowych, które miały odstraszyć wszystkich innych. Chcieli powiedzieć: skoro bohaterów skazuje się na śmierć, skoro bezwzględnie poprzez zdrady wyłapuje się ich, to każdy inny, który chciałby iść tą drogą powinien się strzec – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

 

Historyk zaznaczył, że żołnierze niezłomni byli zabijani przez komunistów podwójnie. Raz fizycznie – pozbawiano ich życia ziemskiego, a z drugiej strony starano się im odebrać dobre imię i zatrzeć pamięć o nich.

Natomiast dr hab. Krzysztof Szwagrzyk koordynujący prace ekshumacyjne na warszawskiej „Łączce” w rozmowie z portalem Stefczyk.info odnosi się do identyfikacji szczątków m.in. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Przyznaje, że odnalezienie szczątków tych żołnierzy jest niezwykle ważnym momentem.

To bardzo znane nazwiska i długo oczekiwane. Bardzo wiele pytań o tych właśnie ludzi dostawaliśmy od wielu miesięcy. To są ludzie powszechnie znani i szanowani, przez niektóre kręgi uznawane za wręcz symbole „Żołnierzy Wyklętych”. Dzisiejsza sytuacja jest dla nas wyjątkowa, kiedy możemy wśród tych dziewięciu ofiar komunizmu wymienić nazwiska tych wielkich Polaków i wręczyć dokumenty stwierdzające odnalezienie i zidentyfikowanie ich szczątków ich najbliższym. Bardzo się cieszę, że do tego doszło i powiem, że traktujemy wewnątrz naszego zespołu poszukiwawczego dzisiejszy dzień jako swoisty rodzaj uhonorowania tych ludzi. Jednocześnie jest to dzień, który musimy uznać za święto, które wynagradza nam wszystkie trudy, które w międzyczasie należało pokonać. Mieć możliwość identyfikacji takich wielkich Polaków to jest ogromny osobisty honor dla każdego z nas. Mamy świadomość tego, w czym uczestniczymy i, że to właśnie nam przypadła rola. Bez względu na to, co my wszyscy w życiu będziemy jeszcze robili, zawsze będziemy mogli powiedzieć: tak, to my mieliśmy ten zaszczyt poszukiwania szczątków majora „Zapory”, majora „Łupaszki”, tak, to my zidentyfikowaliśmy ich szczątki i to my ogłosiliśmy ich nazwiska

– tłumaczy Szwagrzyk.

Historyk odpowiada również na pytanie, jak traktuje prace związane z identyfikacją ciał bohaterów narodowych.

Traktuję to jako dzieło własnego życia. Myślę, że bez względu na to, jaka będzie moja przyszłość, nigdy nie będę miał większego honoru jak ten, który mam w tej chwili. Mieć możliwość poszukiwania grobów naszych bohaterów – to zaszczyt i honor. Tak to traktuję

– dodaje Szwagrzyk.

Cała rozmowa z Krzysztofem Szwagrzykiem na Stefczyk.info

Radio Maryja, Stefczyk.info, tk

 

 1. ely
  | ID: 60c03c29 | #1

  IPN oprócz nazwisk ofiar elity niepodległościowej, brutalnie zamordowanych, pozbawionych wszelkich praw powinien opublikować nazwiska bestialskich oprawców z UB, sędziów , prokuratorów z ich prawdziwymi nazwiskami !!!

 2. Eleonora
  | ID: 3db8450b | #2

  ely :
  IPN oprócz nazwisk ofiar elity niepodległościowej, brutalnie zamordowanych, pozbawionych wszelkich praw powinien opublikować nazwiska bestialskich oprawców z UB, sędziów , prokuratorów z ich prawdziwymi nazwiskami !!!

  Wówczas zaprotestuje ambasada Izraela :)

 3. z Niemodlina
  | ID: 7b8768f6 | #3

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!!!!!!!

  http://www.youtube.com/watch?v=XWqdZX4p_EE

 4. Irena
  | ID: 5992db32 | #4

  Cześć i Chwała Bohaterom ! A jednak znaleziono szczątki wiernych Synów Narodu Polskiego. Tajemnica,juz nie jest tajemnicą[email protected] Niemodlina.Dzieki za video.

 5. kominiarz
  | ID: 529cf602 | #5

  Komuniści i tak przegrali walkę o pamięć ale to, że odnaleziono miejsce gdzie zakopano naszych bohaterów (bo pochówkiem tego nazwać nie można) odbieram jako coś wielkiego. Bo to, że ich odnajdujemy jest czymś wielkim. Nawet po tylu latach ma to ogromne znaczenie. Ich walka nigdy nie straci sensu. Tego właśnie bali się komuniści. Czy dzisiaj się nadal boją? Można by pomysleć, że mają to gdzieś ale tak nie jest… Komuchy i POstkomuchy boją się, że pamięć o nich, że ich legenda żyjąca w sercach młodych patriotów zagrozi władzy ludowej (przepraszam – teraz PO okrągłym stole nie jest ludowa tylko obywatelska). Oni boją się tego prawdziwego patriotyzmu jaki cechował Żołnierzy Wyklętych i boją się, że pielęgnujemy tamte wartości jakie im przyswiecały. Boją się, że ten patriotyzm doprowadzi do ich końca, bo oni byli i są przeniewiercami. Warto też przypomnieć sobie, kto demonstracyjnie wyszedł z Sejmu kiedy minutą ciszy uczczono 1 marca pamięć o pomordowanych bohaterach. Właśnie im najbardziej dzisiaj zagrało na nosie to, że odnalezione zostały szczątki pomordowanych.

 6. z Niemodlina
  | ID: 7b8768f6 | #6

  a w TVN przez cały dzień cisza jak makiem zasiał ( nie żebym oglądał, czytałem o tym na niezależnej ) pewnie w GW to samo. Boją się ich nawet po śmierci!!!

  POLECAM!!

  http://niezalezna.pl/45092-znany-historyk-odnalezlismy-bohaterow-teraz-przycisnijmy-do-muru-sld

 7. nowy
Komentarze są zamknięte