500 ton odpadów w wielkiej akcji zbiórek ELEKTRYCZNE ŚMIECI!

Niezależna Gazeta Obywatelska1

elektroniczne smieciPonad sto polskich miejscowości zostało oczyszczonych ze szkodliwych odpadów elektrycznych, a do udziału mogą zgłaszać się kolejne miasta i wsie.

 Akcja zbiórki ELEKTRYCZNYCH ŚMIECI prowadzona jest od wiosny 2013 r. i wzięli w niej udział mieszkańcy już ponad stu miejscowości z województw: Świętokrzyskiego, Wielkopolskiego, Śląskiego, Mazowieckiego, Małopolskiego, Zachodniopomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, Łódzkiego oraz Lubelskiego.

W trakcie akcji zebrano ponad 500 ton elektrycznych śmieci! (pralek, telewizorów, komputerów, sprzętów AGD, zabawek elektrycznych itp.)

Proszę sobie wyobrazić, że do jednego tira jesteśmy w stanie zmieścić ok. 10-15 ton takich odpadów, więc zebrane kilkuset ton, to kilkadziesiąt załadowanych tirów! – opowiada koordynator akcji Paweł Wiktor z konsorcjum ELEKTRYCZNE ŚMIECI (www.elektrycznesmieci.pl).

elektroniczne smieciNa szczęście te odpady nie trafią na składowisko, tylko do zakładu przetwarzania i do dalszego recyklingu. Dodatkowymi zaletami akcji jest to, że ani gmina nie ponosi kosztów, ani mieszkaniec nie ponosi kosztów zbierania odpadów czy transportu, ponieważ są one finansowane przez konsorcjum. Dodatkowo mieszkańcy mają możliwość wygodnego pozbycia się zalegających w domach starych lub niesprawnych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, a sama zbiórka jest legalna, ponieważ prowadzona przez przedsiębiorstwo posiadające odpowiednie uprawnienia

Jak mówi Paweł Wiktor, zbiórki mogą mieć charakter jednorazowy, lub być prowadzone jako jeden z elementów szerszego porozumienia z daną gminą na prowadzenie selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci.

Więcej informacji na stronie www.elektrycznesmieci.pl.

  1. Irena
    | ID: 6e8261a0 | #1

    Bardzo dobra akcja.Porządek musi być.

Komentarze są zamknięte