Zarząd Towarzystwa Społeczno –Kulturalnego Polski Śląsk po zapoznaniu się z Protestem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” z dnia 3.09.2015r., a dotyczącym uruchomienia Studiów Gender (Applied Gender Studies) w ramach organizacyjnych Instytutu Filologii Angielskiej – wyraża poparcie dla tegoż protestu i rekomenduje odstąpienie od wprowadzania na naszym Uniwersytecie pseudonaukowych i niezgodnych z naszą tradycją kulturową dyscyplin ( nie sposób je nazwać naukowymi).
Na uzasadnienie podajemy :
W założeniach statutowych naszego Towarzystwa leży dbałość o spuściznę kulturową i narodową śląskiej ziemi .Są to z cała pewnością tradycje związane z wartościami chrześcijańskimi , otwarte jednakowoż na odrębności i wielokulturowość – będącą immanentną cechą naszej regionalnej ,jak i narodowej tożsamości.
Zgodnie z przyjętą definicją – bo zapewne taką też przyjęła nowo organizowana struktura – „Gender Studies to studia i badania nad problematyką społecznej i kulturowej tożsamości płci : opisują ,analizują ,dekonstruują wszystkie przesądy związane ze stereotypem kobiecości i męskości. Tematyka ta „odczarowuje” mity, rozszerza perspektywę o spojrzenie na dokonania całej ludzkości ,a nie tylko męskiej połowy. Gender Studies stanowi krytykę kultury i niesie propozycję jej zmiany” .
(Definicja opracowana w instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego ,gdyż na stronie internetowej naszego Uniwersytetu takowej nie znaleźliśmy).
Otóż definicja ta brzmi jak deklaracja ideowa organizacji feministycznej i wprowadzanie takie „interdyscyplinarnej „pseudonauki nie tylko obniża rangę Uniwersytetu jako jednostki naukowej o chlubnej tradycji ,lecz także wnosi całkowicie obce naszej kulturze elementy do nauczania studentów kierunku humanistycznego .Pogląd o tożsamości płci i roli kobiet wydaje się winien pozostać domeną wieców przeciwko homofobii ( inna sprawa ,że przeciwników nie widać ) lub też stanowić osobistą- jeśli nie intymną sferę każdego człowieka , godną zainteresowania poza nim jedynie ze strony lekarza specjalisty.
Ponieważ wykreowanie gender studies wpisuje się w modę, która wiąże się z wpływami kulturowymi zachodniej Europy – godzi się przypomnieć ,że :
– Uniwersytet Opolski jako jedyny w Polsce powstał na bazie istniejących już w Opolu wyższych studiów teologii i staraniem tegoż Instytutu Teologii
– Utworzenie Gender Studies bez społecznej inicjatywy środowiska akademickiego i bez takiej też potrzeby stanowi niestety dowód braku silnej podmiotowości jednostki naukowej ,jaką jest uniwersytet i kompleksu prowincji ,który nakazuje naśladowanie wzorów ze „starej” Europy.
Smutno nam ,że placówka naukowa, z której jako Opolanie i jako Polacy byliśmy dumni od początku jej powołania błąka się w swoich decyzjach organizacyjnych po meandrach mód , nie mających nic wspólnego z etosem uniwersyteckim ,a to dochodzenia do prawdy o ludzkiej kondycji i umiłowania prawdy.
Wyrażamy nadzieję ,że nasze apele odniosą pożądany skutek ,tym bardziej ,że jak wynika z pisma organizacji związkowej przy powoływaniu Gender Studies dopuszczono się uchybień formalnych.
Z poważaniem
Za Zarząd Towarzystwa – Prezes Alicja Nabzdyk-Ksczmarek
Czy ten sluszny protest oraz protest Komisji Zakladowej „S” UO ukazaly sie gdziekolwiek poza NGO? Jesliu nie, zn
Czy ten sluszny protest oraz protest Komisji Zakladowej „S” UO ukazaly sie gdziekolwiek poza NGO? Jesli nie, znaczy to, ze toniemy w postkomunistycznym szambie po uszy!!!
Zobacz na https://www.facebook.com/pages/Towarzystwo-Spo%C5%82eczno-Kulturalne-Polski-%C5%9Al%C4%85sk/444830939042021?hc_location=ufi