Dąb nazywany dębem Pücklera, rośnie na skraju parku podworskiego otaczającego dawną siedzibę rodową Pücklerów w Szydłowcu Śląskim, niedaleko Niemodlina. Jest największym dębem szypułkowym w województwie opolskim. Ma 550 lat, 900 cm w obwodzie pnia, 22 m wysokości i 16 m rozpiętości korony. Piękne, wspaniałe drzewo, zaliczane do pierwszej dziesiątki największych dębów szypułkowych w Polsce. Jest grubszy w obwodzie pnia o 2 m od słynnego „Bartka”, króla Puszczy Świętokrzyskiej i najstarszego spośród rosnących obecnie drzew tego gatunku w Polsce.
Dąb w 1953 r. został wpisany do rejestru pomników przyrody województwa opolskiego. Wnętrze pnia jest wypróchniałe i pozostawione jako unikatowa nisza, w której żyje wiele gatunków chronionych owadów. Drzewo jest też zasiedlane przez objęte ochroną prawną dziuplaki, wyprowadzające lęgi w dziuplach. Korona drzewa na przestrzeni wieków utraciła część konarów, a te które pozostały wzmocnione są stalowymi linami.
- Z dębem związany jest przekaz ludowy, mówiący o pojedynku dwóch rycerzy o względy kobiety. Być może w legendzie jest trochę prawdy, ponieważ przy dębie leży głaz narzutowy, a na nim wyryta w 1867 r. słabo już dziś czytelna inskrypcja w języku niemieckim: ”Tu padł rycerz Sigismund Stosch, którego w pojedynku pokonał rycerz Wenzel Pückler Groditzki z Schedlau w 1537”.
- Autor: Fundacja „Dla Dziedzictwa”
Całe szczęście, że dąb ten nie rośnie w gminie Lewin Brzeski, bo już dawno by go ścięli pod byle pretekstem!
Poza tym, jeśli jedno drzewo może stanowić taką atrakcję turystyczną, to proszę sobie wyobrazić jaką atrakcją byłaby za 100 lat cała aleja ponad 300-letnich dębów w parku miejskim w Lewinie Brzeskim! Brak słów!
Obok dębu nalezy przystanąć,objąć rękoma / na ile się da objąć /. Daje wielka siłe ,uspokaja .Drzewa maja wielką moc. Inne gatunki równiez.
W hotelu Złota-Korona rośnie też 600 letnia lipa w samym Opolu i nikt jej nie zauważa – dziwne…