Dąb Pückler – największy dąb w województwie opolskim

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Puckler_dab_1Dąb nazywany dębem Pücklera, rośnie na skraju parku podworskiego otaczającego dawną siedzibę rodową Pücklerów w Szydłowcu Śląskim, niedaleko Niemodlina. Jest największym dębem szypułkowym w województwie opolskim. Ma 550 lat, 900 cm w obwodzie pnia, 22 m wysokości i 16 m rozpiętości korony. Piękne, wspaniałe drzewo, zaliczane do pierwszej dziesiątki największych dębów szypułkowych w Polsce. Jest grubszy w obwodzie pnia o 2 m od słynnego „Bartka”, króla Puszczy Świętokrzyskiej i najstarszego spośród rosnących obecnie drzew tego gatunku w Polsce.

Dąb w 1953 r. został wpisany do rejestru pomników przyrody województwa opolskiego. Wnętrze pnia jest wypróchniałe i pozostawione jako unikatowa nisza, w której żyje wiele gatunków chronionych owadów. Drzewo jest też zasiedlane przez objęte ochroną prawną dziuplaki, wyprowadzające lęgi w dziuplach. Korona drzewa na przestrzeni wieków utraciła część konarów, a te które pozostały wzmocnione są stalowymi linami.

Z dębem związany jest przekaz ludowy, mówiący o pojedynku dwóch rycerzy o względy kobiety. Być może w legendzie jest trochę prawdy, ponieważ przy dębie leży głaz narzutowy, a na nim wyryta w 1867 r. słabo już dziś czytelna inskrypcja w języku niemieckim: ”Tu padł rycerz Sigismund Stosch, którego w pojedynku pokonał rycerz Wenzel Pückler Groditzki z Schedlau w 1537”.
Autor: Fundacja „Dla Dziedzictwa”
 1. | ID: 3a13ecbe | #1

  Całe szczęście, że dąb ten nie rośnie w gminie Lewin Brzeski, bo już dawno by go ścięli pod byle pretekstem!

 2. | ID: 3a13ecbe | #2

  Poza tym, jeśli jedno drzewo może stanowić taką atrakcję turystyczną, to proszę sobie wyobrazić jaką atrakcją byłaby za 100 lat cała aleja ponad 300-letnich dębów w parku miejskim w Lewinie Brzeskim! Brak słów!

 3. Irena
  | ID: 5d70de41 | #3

  Obok dębu nalezy przystanąć,objąć rękoma / na ile się da objąć /. Daje wielka siłe ,uspokaja .Drzewa maja wielką moc. Inne gatunki równiez.

 4. | ID: 6824aee0 | #4

  W hotelu Złota-Korona rośnie też 600 letnia lipa w samym Opolu i nikt jej nie zauważa – dziwne…

Komentarze są zamknięte