Powstała właśnie Rada ds. Rodzin której będzie Pan członkiem, jakie będą jej kompetencje?
Formalnie będzie ona miała jedynie kompetencje doradcze względem Prezydenta Miasta. W praktyce wiele będzie zależeć od jej członków. Czy będą przychodzić na spotkania przygotowani. Czy wykażą się inicjatywą. Czy będą nowatorscy i otwarci na doświadczenia innych samorządów, itd. Jednym słowem samo powołanie Rady to jeszcze żaden sukces. To zaledwie szansa na opracowanie i wdrożenie nowoczesnej i skutecznej polityki prorodzinnej. Szansa, którą musimy wykorzystać.
Kiedy wspólnie ze Stowarzyszeniem „Horyzonty” wnioskowaliśmy 1 czerwca 2011 r. o utworzeniem takiej Rady, to mówiliśmy przede wszystkim o stworzeniu forum wymiany poglądów, kreowania pomysłów i rozwiązań w zakresie prowadzenia śmiałej, nowatorskiej i skutecznej polityki prorodzinnej miasta. Stawialiśmy przed nią trzy cele: monitoring polityki prorodzinnej w mieście Opolu, kreowanie zmian mających na celu uprzywilejowanie instytucji rodziny, projektowanie rozwiązań w zakresie wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Dodałbym do tego także postulat koniecznego oddzielenia tematu polityki prorodzinnej od tzw. innej polityki społecznej i walki z patologiami, bo rodzina to nie patologia!
To właśnie zależy od aktywności jej członków. Ja osobiście mam na początek 6 tematów, które zgłosiliśmy z „Horyzontami” wraz z pomysłem utworzenia tej Rady:
I. Karta Rodziny – system ulg dla rodzin 2+3 w miejskich obiektach kulturalnych i rekreacyjnych: Muzeum Polskiej Piosenki, Galeria Sztuki Współczesnej, ZOO, baseny, lodowisko, stadion lekkoatletyczny itp.
II. Bilet rodzinny MZK – jako forma znaczącej ulgi dla rodzin podróżujących autobusami komunikacji miejskiej. Temat nr 1 i 2 może zostać połączony poprzez wprowadzenie zintegrowanego systemu pod nazwą Karta Miejska.
III. Punkty dla matki z dzieckiem – wydzielenie w miejskich instytucjach punktów, w którym będzie możliwość przewinięcia, bądź nakarmienia dziecka.
IV. Kąciki do zabaw – wydzielenie w miejskich instytucjach punktów pełnych zabawek, klocków, kredek, w których rodzice będą mogli zostawić swoje dziecko na czas załatwiania sprawy w urzędzie.
V. Zdrowa szkoła – wprowadzenie zakazu sprzedaży niezdrowej żywności w sklepikach szkolnych.
VI. Organizacja w Opolu dużej konferencji z udziałem ekspertów z całej Polski nt. nowoczesnej polityki prorodzinnej.
To są tematy, które zgłaszaliśmy już rok temu, a część z nich ma jeszcze dłuższą historię.
Dziękuję bardzo.
Brawo! Marcin Ociepa, jak zwykle błyszczy pomysłowością, inicjatywą, kreatywnością i w ogóle i w szczególe i bez niego Opole chyba upadło by jako miasto, nie mówiąc, że wojewódzkie!
no ba