Wiceprezes ZChR Paweł Czyż: „Fizjoterapeuci mają rację organizując protest pod Sejmem”

Zastępca Naczelnego

Paweł Czyż (ZChR), Izabela Leszczyna (KO)/X.com

Minister Izabela Leszczyna zmierza do wykluczenia nawet 80 proc. poważnie chorych pacjentów z fizjoterapii domowej – podaje wPolityce.pl. Spodziewana jest ogromna redukcja zatrudnienia specjalistów. Nie godząc się na działania minister zdrowia fizjoterapeuci i ich pacjenci zamierzają przyjechać do Warszawy, by 6 listopada protestować przed Sejmem – informuje portal. – Brak rehabilitacji domowej dla pacjentów z porażeniem mózgowym czy SM to dla nich duże zagrożenie wyłączenia z aktywnego życia społecznego i zawodowego – powiedział Karol Wojciechowski z Krajowej Izby Fizjoterapeutów. – Rok temu, w czasie kampanii wyborczej, ekipa Donalda Tuska zapowiadała rozwój, a nie zwijanie Polski. Minister Leszczyna zapowiada publicznie konsolidacje szpitali samorządowych, które de facto będą prowadziły w efekcie ich wprowadzenia do prywatyzacji niektórych publicznych szpitali poprzez doprowadzenie ich do bariery płynności finansowej. PO prowadzi wprost do ograniczenia dostępu do publicznych usług medycznych i balansuje na krawędzi konstytucyjnych gwarancji przewidzianych w art. 68 ustawy zasadniczej. Dostęp do rehabilitacji należy rozszerzać, a nie ograniczać. Pani minister być może o tym nie wie za wiele, wszak lekarzem nie jest. Za to, w poprzednich rządach PO pełniła funkcję wiceministra finansów i to najwidoczniej dzisiaj pokutuje. Pacjenci to nie dane statystyczne. Fizjoterapeuci mają rację organizując protest pod Sejmem – powiedział w sobotę Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Z początkiem nowego roku pacjentów i fizjoterapeutów czeka istny armagedon, który zamierza zgotować im minister zdrowia Izabela Leszczyna. 1 stycznia mają wejść w życie nowe przepisy ustawy o rehabilitacji wraz z rozporządzeniem oraz zarządzeniem dyrektora NFZ dotyczącym świadczeń rehabilitacji leczniczej. – ocenia wPolityce.pl.

Minister odbiera pacjentom prawo do rehabilitacji. Obiera prawie 80 proc. wskazań do rehabilitacji w warunkach szpitalnych, w tym dzieciom. Według tych wytycznych m.in. dzieci z porażeniem mózgowym nie będą mogły liczyć na rehabilitację szpitalną. Brak możliwości kompleksowego rehabilitacji szpitalnej małych pacjentów z chorobami układu nerwowego

— powiedziała na konferencji była minister zdrowia, poseł PiS Katarzyna Sójka, podczas której poinformowano o planach złożenia wniosku o wotum nieufności dla Izabeli Leszczyny.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *