Mentoring to słowo, które często kojarzy się z biznesowymi relacjami, gdzie doświadczony mentor przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie młodszemu adeptowi. Jednak warto wiedzieć, że tego typu relacja ma znacznie szersze zastosowanie! Na przykład może stanowić źródło wsparcia w kontekście trudności natury psychologicznej jak kryzys związany z uzależnieniem od substancji lub czynności.
Dlaczego to ma potencjał?
Jeśli dana osoba w swoim życiorysie ma zapisaną historię zwycięskiej walki z takim rywalem jak nałóg, najlepiej rozumie jak ciężka jest to batalia. Taki człowiek ma świadomość trudności, z jakimi można się spotkać w trakcie procesu wychodzenia z kryzysu uzależnienia, ale oprócz tego wie również, że życie w trzeźwości jest możliwe. Dlatego, może stać się inspiracją i żywym przykładem na to, że po takich doświadczeniach można odnaleźć się na nowo i odzyskać wolność. To niezwykle ważne, ponieważ osoby przebywające kryzysie uzależnienia często szukają nadziei i właśnie takich wzorców do naśladowania.
Mentoring, oparty na doświadczeniach życiowych, może pomóc mentee w zrozumieniu, że nie jest sam/a. Wspólnie mogą eksplorować różne strategie radzenia sobie z uzależnieniem lub innymi problemami, dzięki czemu mentee zyskuje większą wiarę w siebie.
Dla osoby poszukującej wsparcia świadomość, że istnieje ktoś, kto przeszedł przez podobne wyzwania i teraz służy swoją pomocą, może być niezwykle mobilizująca.
Czy to naprawdę działa?
Mentoring w takiej postaci to metaforyczny most zbudowany na fundamentach wspólnego zrozumienia.To forma wsparcia, która otwiera drzwi do rozwoju i zmiany, niezależnie od tego, z jakimi wyzwaniami się zmagamy.Nawet badania pokazują pozytywny wpływ programów mentoringowych na abstynencję członków grup Anonimowych Alkoholików oraz osób uzależnionych od narkotyków (Mentoring for Preventing and Reducing Substance Use and Associated Risks Among Youth, 2020).
Korzyści dla mentora
Mentorzy często odkrywają w sobie nowe umiejętności, rozwijają zdolności interpersonalne oraz inteligencję emocjonalną. Mentoring to nie tylko pomoc innym, ale także okazja do osobistego wzrostu i zrozumienia siebie.
Jakie są warunki bezpieczeństwa?
Warto jednak podkreślić, że mentoring jest skuteczny i bezpieczny, wtedy gdy mentor jest po zakończonej terapii własnej, przeszedł odpowiednie szkolenie, jest pod stałą superwizją. Jesli natomiast chodzi o mentee najlepiej, aby rozpoczął on proces psychoterapeutyczny lub przynajmniej był w fazie poszukiwań kontaktu ze specjalistą zdrowia mentalnego. Oczywiste jest, że Mentoring w takiej postaci nie może zastąpić tradycyjnych form leczenia. To jednynie dodatkowa forma wsparcia. Dlatego też, jeśli jesteś osobą, która przeszła trudności i chce pomóc innym, bądź osobą szukającą wsparcia, mentoring może być szansą do odnalezienia właściwej ścieżki dla pozytywnych zmian w Twoim życiu.
Behap.me – platforma mentoringowa
Jeśli szukasz miejsca online, które umożliwia synergię empatii i doświadczenia między ludźmi, by razem budować drogę do pozytywnej zmiany i osobistego wzrostu – to jesteś na dobrej drodze. Behap.me to narzędzie stworzone po to by wspierać budowanie relacji mentor-mentee poprzez m.in. możliwość realizowania spotkań, śledzenia postępów, udziału w szkoleniach czy superwizjach.
Wejdź na stronę www.Behap.me, aby dowiedzieć się więcej jak możesz zapisać się do naszego programu mentoringowego jako mentor lub podopieczny(mentee).
Pamiętaj, jesteś ważna/y! Szukaj i korzystaj z różnych źródeł wsparcia i rozwoju, by wzmacniać Twój dobrostan!