Litwa: Rozpoczynają się obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama”

Zastępca Naczelnego

Foto za L24.lt/Marlena Paszkowska

6 lipca, w sobotę, na Wileńszczyźnie rozpoczynają się obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama”. Ich zwieńczeniem będzie tradycyjny Wiec Pamięci w podwileńskich Krawczunach, już od 29 lat organizowany przez Związek Polaków na Litwie.

Operacja „Ostra Brama” trwała w dniach 7-13 lipca 1944. Była realizowana w ramach akcji „Burza” – ogólnokrajowego powstania, zorganizowanego pod względem militarnym przeciwko hitlerowcom, a w sensie politycznym skierowanego przeciw Związkowi Radzieckiemu.

W nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku żołnierze Armii Krajowej rozpoczęli walkę o Wilno. Ze względu na szybkie zbliżanie się do miasta Armii Czerwonej postanowili samodzielnie oswobodzić gród nad Wilią z rąk niemieckiego okupanta.

W hołdzie bohaterom w Wilnie co roku odbywają się rocznicowe obchody operacji „Ostra Brama”. Odprawiane są Msze św., odbywają się uroczystości na cmentarzu na Rossie i w podwileńskich Krawczunach, gdzie 13 lipca 1944 roku stoczona została zwycięska, lecz, niestety krwawa bitwa wojsk AK z oddziałami hitlerowskimi. W walce poległo 79 akowców, w tym dowódca I Brygady Wileńskiej AK Czesław Grombczewski ps. „Jurand”, a około 100 zostało rannych.

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wyzwolenia Wilna spod okupacji niemieckiej w ramach operacji wojskowej Armii Krajowej „Ostra Brama” organizują: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Związek Polaków na Litwie, Instytut Pamięci Narodowej, Ambasada RP w Wilnie.

W sobotę przy kaplicy w Skorbucianach (rejon wileński) o godz. 10.00 rozpoczęła się polowa Msza święta w intencji żołnierzy z Okręgów Wileńskiego i Nowogródzkiego Armii Krajowej poległych w walce o Wilno, połączona z ceremonią składania wieńców w kwaterze poległych żołnierzy Armii Krajowej.

O godz. 13.30 nastąpi złożenie wieńców przy pomniku w Boguszach (rejon wileński), upamiętniającym aresztowanie oficerów sztabu Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej przez NKWD. W uroczystości weźmie udział przebywająca z dwudniową wizytą na Litwie marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.

O godz. 17.00 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się ceremonia wręczenie medali Reipublicae Memoriae Meritum oraz konferencja naukowa „Przed Warszawą było Wilno” w 80. rocznicę operacji „Ostra Brama”. PROGRAM

7 lipca, w niedzielę, o godz. 9.00 w kościele św. Teresy w Wilnie odprawiona zostanie uroczysta Msza święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy z Okręgów Wileńskiego i Nowogródzkiego Armii Krajowej. A w południe na Cmentarzu na Rossie odbędzie się uroczysty Apel Pamięci przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz otwarcie wystawy „Przed Warszawą było Wilno”. Okręg Armii Krajowej „Wiano” w walce z totalitaryzmami.

8 lipca, w poniedziałek, o godz. 10.00 na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej zostanie poświęcony odrestaurowany pomnik nagrobny żołnierza AK kpr. Michała Półtoraka ps. „Grot”. O godz. 11.30 – ceremonia złożenia wieńców w kwaterze poległych żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Kolonii Wileńskiej.

Zwieńczeniem obchodów będzie uroczystość w Krawczunach (rejon wileński) w 80. rocznicę bitwy 2. Zgrupowania Wileńskiego Armii Krajowej pod Krawczunami. Wydarzenie to odbędzie się 13 lipca o godz. 15.00.

13 lipca 1944 roku pod Krawczunami wileńska AK stoczyła ostatnią bitwę z niemieckim okupantem podczas walk o Wilno w ramach operacji „Ostra Brama”. Związek Polaków na Litwie już od 29 lat organizuje w tej podwileńskiej miejscowości Wiec Pamięci, aby oddać cześć bohaterom, którzy wyzwolili gród nad Wilią.

Źródło: l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *