Eurodeputowany z frakcji EKR Waldemar Tomaszewski ponownie prezesem Związku Polaków na Litwie

Zastępca Naczelnego

Europoseł i prezes ZPL Waldemar Tomaszewski/(fot. Marlena Paszkowska/l24.lt)

Waldemar Tomaszewski, litewski eurodeputowany z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), pozostanie szefem Związku Polaków na Litwie. W sobotę na 17. zjeździe ZPL delegaci wybrali go na drugą kadencję trwającą trzy lata. Tomaszewski nie miał kontrkandydatów na stanowisko polskiej organizacji społecznej na Litwie. Poparło go 310 delegatów, trzech wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Waldemar Tomaszewski urodził się 3 marca 1965 w Wilnie. To polityk, działacz polskiej mniejszości narodowej na Litwie, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (od 1999) oraz Związku Polaków na Litwie (od 2021), w latach 2000–2009 poseł na Sejm Republiki Litewskiej, deputowany do Parlamentu Europejskiego VII, VIII, IX i X kadencji.

Sukcesy ZPL

Kadencja była bardzo owocna. Związek Polaków na Litwie się wzmocnił. W 2021 r. kiedy objąłem stanowisko – ZPL miał kilkadziesiąt tysięcy zadłużenia, teraz jesteśmy 40 tysięcy w plusie. Zwiększyła się ilość członków, 700 nowych osób przybyło, wszystkie oddziały zostały zachowane. Generalnie jest dynamiczny rozwój, jest on wzmocniony, o tym też świadczy przybyli liczni goście. Oczywiście ten ogrom wykonanej pracy, który dzisiaj był przedstawiony zarówno w referacie prezesa ZPL, jak również przez poszczególne oddziały”

– mówił prezes Waldemar Tomaszewski.

Trzymanie się kierunku programowego, to jest kontynuacja pracy. ZPL to jest organizacja mająca 35-letni rodowód, to jest organizacja sztandarowa, największa, najważniejsza, z ogromnym dorobkiem, z ogromnym potencjałem intelektualnym, organizacja, gdzie jest sporo młodzieży nie tylko w szeregach. Powstało 7 nowych kół młodzieżowych – to są setki nowych młodych członków. Chce wspólnie z wami się pocieszyć, że w Radzie naczelnej z 30 osób (statutowy skład Rady) 10 osób jest 20-30-letnich i to jest perspektywa. Jest też sporo osób w wieku średnim – 40 latków itd. Tak więc to jest organizacja rozwojowa i cieszymy się, że tak jest”

– mówił prezes ZPL.

CZYTAJ TAKŻE:

Rozpoczął się XVII Zjazd Związku Polaków na Litwie

Oprac. Piotr Galicki na podstawie niedziela.pl/l24.lt

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *