Marine Le Pen oraz Jordan Bardella zdecydowanie wygrywają wybory do PE we Francji

Zastępca Naczelnego

Marine Le Pen, Jordan Bardella/YouTube/Sky News

We Francji skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN), dawny Front Narodowy Marine Le Pen, uzyskało 31,3 proc. głosów w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego – podało w poniedziałek MSW w Paryżu po przeliczeniu 100 proc. głosów. Za plecami Zjednoczenia Narodowego znalazła się partia prezydenta Emmanuela Macron Odrodzenie z poparciem na poziomie 15 proc. Socjaliści zajęli trzecie miejsce z wynikiem 14 proc. W odpowiedzi na te wyniki prezydent Francji poinformował, że rozwiązuje parlament i zwołuje nowe wybory na 30 czerwca z dogrywką 7 lipca. Jak uzasadnił, wyniki były dla jego ugrupowania katastrofalne i nie zamierza tego ukrywać.

Wcześniej w niedzielę, po ogłoszeniu sondaży exit polls, a przed podaniem oficjalnych wyników, szef Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella oznajmił, że jego partia domagać się będzie rozpisania wyborów parlamentarnych.

28-letni Bardella otwierał w wyborach do PE listę wyborczą ZN – dawnego Frontu Narodowego, przez długi czas kierowanego przez Marine Le Pen, która pozostaje nieformalną liderką tej partii.”

– podała w niedzielę stacja TVN24.

Dlatego po przeprowadzeniu konsultacji przewidzianych w art. 12 naszej konstytucji zdecydowałem się oddać obywatelom prawo wyboru przyszłości parlamentarnej w głosowaniu. Dziś wieczorem rozwiązuje Zgromadzenie Narodowego”

– zwrócił się do Francuzów w orędziu Macron.

Piotr Galicki 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *