Lider Polaków z Wileńszczyzny Waldemar Tomaszewski czwartą kadencję europosłem! Podano wyniki wyborów do PE na Litwie

Zastępca Naczelnego

Lider AWPL-ZCHR, europoseł Waldemar Tomaszewski/Twitter.com

Tuż po 23:00 – według strefy czasowej stosowanej w Polsce – litewska Główna Komisja Wyborcza (VKR) podała wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Szósty wynik w całym kraju oraz jeden z jedenastu mandatów do Parlamentu Europejskiego przypadających Litwie obejmie prezes Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski. Dla tego polityka będzie to już czwarta kadencja w Strasburgu! W porównaniu z wyborami do PE z roku 2019 AWPL-ZCHR poprawiła swój wynik o blisko 1 proc. i zdobyła blisko 6 proc. poparcia.

Łącznie frekwencja na Litwie wyniosła 28,35%. Najbardziej aktywnym samorządem w wyborach był rejon solecznicki, w którym zagłosowało 45,57% wyborców. W rejonie wileńskim 33,87 proc. Warto dodać, że w obu rejonie Polacy stanowią większość mieszkańców.

AWPL-ZCHR zdobyła 5,78 proc. głosów w skali całego kraju, zdecydowanie wygrywając w rejonach solecznickim (84,71 proc.), wileńskim (41,38 proc.), wisagińskim (22,42 proc.) i trockim (19,39 proc.). Natomiast w rejonie święciańskim uzyskała drugi wynik (15,72 proc.).

To też jest bardzo ważne dla Litwy, bo będzie prowadzona polityka umacniania rodziny, pielęgnowane będą tradycje chrześcijańskie”

– powiedział litewskiej telewizji LRT Tomaszewski.

Zdaniem Tomaszewskiego taki wynik jest dobrym prognostykiem, że jesienne wybory do Sejmu zakończą się sukcesem.

Piotr Galicki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *