Poseł Adam Słomka: Życzę powodzenia w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polakom z Litwy

Zastępca Naczelnego

Poseł na Sejm I,II,III kadencji Adam Słomka, fot. za YT

Kończy się kampania wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego. O głosy wyborcze zabiegają także Polacy z Wileńszczyzny, których reprezentuje Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. – To absolutnie wyjątkowe, że Polacy z Wileńszczyzny pod przewodnictwem Waldemara Tomaszewskiego byli w stanie przez wiele lat utrzymywać polskość i dbać o polskie tradycje. Są wprost strażnikami serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Doskonale pamiętam czas upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Obecny europoseł i lider Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski odważnie walczył o polskość. Zagrożony  ujęciem przez KGB – głosił prawdę o Katyniu. Martwi mnie stosowanie na Litwie progu wyborczego w wyborach dla mniejszości narodowych, co jest niezgodne z prawem europejskim. Dlatego życzę powodzenia w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polakom z Litwy, a także apeluję o oddanie głosu na listę Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Siła Polaków na Wileńszczyźnie bierze się z jedności i o tą jedność walczy właśnie drużyna Waldemara Tomaszewskiego. – powiedział nam legendarny działacz niepodległościowy, więzień polityczny PRL, poseł na Sejm RP I,II,III kadencji, członek Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego i historyczny lider Konfederacji Polski Niepodległej, Adam Słomka.

Legendarny działacz niepodległościowy

A. Słomka z KPN, końcówka lat 80-tych XX wieku.

Adam Słomka w grudniu 1984 wybrany do Rady Politycznej KPN. W marcu 1985 ponownie tymczasowo aresztowany za działalność w Konfederacji Polski Niepodległej, następnie w tzw. drugim procesie KPN skazany na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Zwolnienie uzyskał we wrześniu 1986. W tym samym roku matka Adama Słomki została potrącona śmiertelnie w centrum Katowic przez samochód, którym kierował Zygmunt Zygadło (zastępca komendanta wojewódzkiego MO, odpowiadający za SB). We wrześniu 1988 za udział w protestach w śląskich kopalniach Adam Słomka został skazany przez kolegium ds. wykroczeń na 3 tygodnie aresztu. Był jednym z organizatorów i przemawiających w czasie manifestacji 11 listopada 1988 w Katowicach, zaatakowanej przez funkcjonariuszy MO, ZOMO i SB. Do końca lat 80. współpracował z różnymi grupami opozycyjnymi, m.in. z Solidarnością Walczącą. Brał udział w redagowaniu i wydawaniu czasopism drugiego obiegu.

W 1991 i 1993 mandat uzyskiwał z listy KPN, zaś w 1997 z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Brał udział w pracach m.in. Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego oraz sejmowej Komisji Integracji Europejskiej. Reprezentował krajowy parlament w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *