Litwa: Nie będzie większej zachęty finansowej dla młodych rodzin na zakup pierwszego mieszkania

Zastępca Naczelnego

Foto: L24.lt (Fot. Marlena Paszkowska)

Sejm nie przyjął noweli do ustawy o zachętach finansowych dla młodych rodzin na zakup pierwszego mieszkania, przewidującej większe rekompensaty na zakup lub budowę mieszkania/domu dla młodych rodzin do 36 lat i skierował ja do dalszych prac.

Zainicjowana przez posłów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Rity Tamašunienė i Czesława Olszewskiego i przedstawiona podczas dzisiejszej agendy frakcji opozycyjnych nowela do ustawy o zachętach finansowych dla młodych rodzin na zakup pierwszego mieszkania nie uzyskała poparcia Sejmu i została skierowana do dalszych prac.

Jak wskazuje Rita Tamašnienė – w czasach galopujących cen na usługi i materiały budowlane oraz coraz większego zadłużenia mieszkańców Litwy, większe zachęty finansowe na zakup pierwszego mieszkania lub budowę domu dla młodych rodzin, będą realnym wsparciem dla młodych oraz zachętą do pozostawania w swoim kraju, zakładania rodzin i wychowywania dzieci.

Dotychczasowe rozwiązania przewidują następujące dotacje na zakup pierwszego mieszkania dla młodych rodzin: dla rodzin bez dzieci – 15 proc., dla rodzin z jednym dzieckiem – 20 proc., dla rodzin z dwójką dzieci, z których przynajmniej jedno jest adoptowane – 25 proc., dla rodzin z trójką lub więcej dzieci, z których przynajmniej jedno jest adoptowane – 30 proc.

Nowela ustawy przewidywała większe dotacje na zakup pierwszego mieszkania dla rodzin, w których oboje małżonkowie są w wieku do 36 lat odpowiednio 20, 25, 30 i 40 proc. Nowela przewidywała także podniesienie sumy kredytu, na podstawie której, są obliczane dotacje z 87 tys. euro do 100 tys. euro lub równowartości tej sumy w innej walucie.

Niestety, Sejm Republiki Litewskiej w pierwszym czytaniu odrzucił i skierował nowele do dalszych prac, pozbawiając młode rodziny perspektywy na większe dotacje na zakup pierwszego mieszkania.

Źródło: l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *