Prof. Zoll podkreśla, że aborcja nie jest prawem człowieka!

Zastępca Naczelnego

prof. Andrzej Zoll/YouTube.com

— Nie jest prawdą, że aborcja jest prawem człowieka, takie prawo nie jest nigdzie zapisane — podkreślił dziś w Warszawie prof. Andrzej Zoll. Podczas konferencji „W obronie konstytucyjnych praw do życia, macierzyństwa i rodziny” b. Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał też mało znane orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2001 r. stanowiące o tym, że zarodek ludzki bez jest obdarzony godnością ludzką.

Odwołując się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, prof. Andrzej Zoll zaznaczył, że oznacza ono, iż zdaniem Trybunału od chwili zapłodnienia mamy do czynienia z osobnym podmiotem ochrony. Przyznał, że pytanie o to, czy zarodek jest rozwijającym się człowiekiem, czy też jest to przyszły człowiek – jest pytaniem trudnym. „Zwolennicy aborcji argumentują, że nie można żołędzia nazwać dębem” — mówił prof. Zoll, zwracając przy tym uwagę, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości daje silny argument za tym, że z człowiekiem mamy do czynienia od chwili poczęcia.

Andrzej Zoll, który w latach 1993-1997 był prezesem Trybunału Konstytucyjnego, przypomniał okoliczności, które doprowadziły do wydania przez Trybunał w 1997 r. orzeczenia o niezgodności z Konstytucją tak zwanej przesłanki społecznej, uchwalonej przez parlament i podpisanej przez prezydenta Kwaśniewskiego w 1996 r. Zezwalała ona na aborcję m.in. w sytuacji, gdy kobieta była w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej.

Źródło: KAI/Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *