Człowiek Hołowni o 13. i 14. emeryturach. „Prowizorki, które nie powinny mieć miejsca”

Zastępca Naczelnego

Michał Kobosko (Polska 2050)/X.com

Wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko nie kryje się z tym, że nie jest zwolennikiem dodatkowych emerytur, które nazywa „erzacami” i „prowizorkami”. Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem jest zwolnienie emerytów z podatku.

Przed wyborami Szymon Hołownia deklarował, że nikt nie obierze 13. i 14. emerytury ani 500 plus. Nie oznacza to jednak, że w jego partia w pełni popiera te świadczenia. Przeciwnikiem takiego poprawiania sytuacji seniorów jest np. Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050.

Kobosko był pytany w Radiu ZET, czy emerytura bez podatku jest lepszym rozwiązaniem niż 13. i 14. emerytura. — Krótka odpowiedź — tak. „Trzynastka”, „czternastka” to są jakieś erzace, to są jakieś prowizorki, które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym — powiedział Kobosko.

Pod koniec września minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że na waloryzację rent i emerytur, wypłatę 13. i 14. emerytury w latach 2019-2023 rząd przeznaczył blisko 200 mld zł.

Jak pisaliśmy w Business Insider Polska, żadna z partii, które mają tworzyć nową koalicję, nie chciała dawać tylu „prezentów” wyborcom, co PiS. Zwłaszcza emerytom, którzy są traktowani jako żelazny elektorat ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Paradoksalnie jednak zmiana władzy może przynieść seniorom wiele wymiernych korzyści finansowych. Bo losy „trzynastek” i „czternastek” są na razie właściwie przesądzone.

Źródło: PAP/ pas, Business Insider

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *