Kolejna noc zamieszek we Francji. Policjanci zostali ostrzelani z broni palnej!

Zastępca Naczelnego

Foto za @Itshosniye/Twitter.com

We Francji kolejna niespokojna noc. Drugi wieczór z rzędu w całej Francji zmobilizowano 45 tys. policjantów i żandarmów. Jak podaje MSW, w nocy aresztowano 486 osób. Policjanci wysłani na ulice miast opowiedzieli, z czym muszą się mierzyć. – Chcą nas bardzo skrzywdzić, zabić, celują do nas, wyzywają od psów – powiedział dziennikowi „L’Independant” Thierry, jeden z funkcjonariuszy tłumiących zamieszki w Vaulx-en-Velin w regionie Owernia-Rodan-Alpy. W miejscowości tej policjanci zostali ostrzelani z broni palnej. – podaje portal niezalezna.pl.

Thierry jest jednym z policjantów, którzy tłumili zamieszki w dzielnicy Mas du Taureau w Vaulx-en-Velin. On i jego koledzy interweniowali przy pożarach barykad i spalonych śmietników. Zmierzyli się z „około sześćdziesięcioma uczestnikami zamieszek uzbrojonymi w moździerze do odpalania fajerwerków”, „zdeterminowanymi, zorganizowanymi, gotowymi do zranienia za wszelką cenę” – mówi Thierry dziennikowi „L’Independant”.

– czytamy na portalu.

Po strzałach byliśmy zmuszeni do odwrotu i ucieczki, byliśmy zmuszeni oddać dwa strzały z karabinu z granatami łzawiącymi, aby uratować sobie życie. Było ryzyko rozwalenia głowy jednego z uczestników zamieszek”

– powiedział funkcjonariusz.

W sobotę wieczorem dochodziło do walk z policją w Marsylii, po północy sytuacja w tym i innych francuskich miastach zaczęła się uspokajać – relacjonuje agencja AFP. W nocnych zamieszkach we francuskich miastach z piątku na sobotę zostało rannych 79 policjantów. Zaatakowano 31 komisariatów policji, 16 posterunków straży miejskiej i 11 koszarów żandarmerii – podał dziennik „Le Figaro”.”

– czytamy na łamach portalu.

https://twitter.com/msnonajan/status/1675210339070115840?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1675210339070115840%7Ctwgr%5Ee2b6949c858d0806cf46946f6031bca5d29a9a3a%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fniezalezna.pl%2F490012-piata-noc-zamieszek-we-francji-policjanci-zostali-ostrzelani-z-broni-palnej-walczylismy-o-zycie

Jakiekolwiek oskarżenie policji we Francji o systemowy rasizm lub dyskryminację jest całkowicie bezpodstawne.” „Użycie siły przez policję i żandarmerię narodową podlega zasadom absolutnej konieczności i proporcjonalności, jest ściśle określone i kontrolowane. W ostatnich dniach w wyniku aktów przemocy rannych zostało 249 policjantów”

– podało MSZ Francji.

W sobotę w Nanterre pod Paryżem odbył się pogrzeb zastrzelonego we wtorek przez policję 17-letniego Nahela. Śmierć nastolatka po tym, jak nie zatrzymał się do kontroli drogowej i próbował przejechać policjantów – wywołała protesty w całym kraju, które przerodziły się w zamieszki i walki z policją. Od nocy z wtorku na środę w całej Francji dochodziło do grabieży i podpalania samochodów oraz budynków. Sobotnia uroczystość, w której wzięło udział kilka tysięcy osób, przebiegała spokojnie.”

– relacjonuje niezalezna.pl.

Źródła: Niezalezna.pl/Twitter

Komentarze są zamknięte