Poseł Suwerennej Polski Anna Maria Siarkowska i prezes ZChR dr Bogusław Rogalski byli gośćmi XXIII Festynu Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski, poseł Anna Maria Siarkowska/ l24.lt/Marian Dźwinel

W niedzielę poseł Suwerennej Polski Anna Maria Siarkowska z Suwerennej Polski oraz prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski byli gośćmi XXIII Festynu Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie na Wileńszczyźnie. „Kwiaty Polskie” to najstarszy festyn kultury polskiej na Litwie, którego początki sięgają 1989 roku.

Jego inicjatorem i organizatorem był ówczesny prezes Związku Polaków na Litwie, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” – śp. Gabriel Jan Mincewicz, który następnie przez wiele lat był niestrudzonym organizatorem i reżyserem tego festiwalu. Największe przedsięwzięcie kulturalne Polaków na Litwie jest organizowane przez Związek Polaków na Litwie. W widowiskowym i niezwykle barwnym wydarzeniu udział wzięło kilkadziesiąt znanych i lubianych zespołów z Wilna i Wileńszczyzny oraz dalszych zakątków Litwy, a także goście z Polski i Ukrainy – w sumie ponad 1200 zespolaków, których występy podziwiała rzesza widzów.

Polskość żyje na Wileńszczyźnie

Uroczyste otwarcie festiwalu poprzedziła tradycyjnie Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Niemenczynie, odprawiona w intencji Związku Polaków na Litwie, wszystkich polskich zespołów działających na Litwie – za ich kierownictwo oraz artystów, a także za licznie przybyłych widzów.

Po nabożeństwie ulicami miasta ruszył barwny i rozśpiewany pochód zespołów biorących udział w festiwalu.

Festyn rozpoczął się od prezentacji i przywitania wszystkich licznie przybyłych zespołów, a także od przypomnienia historii „Kwiatów Polskich”. Festiwal poprowadziła niezastąpiona Czesława Szablińska.

Wśród gości przybyłych na festyn znaleźli się: Ambasador RP w Wilnie Konstanty Radziwiłł wraz z małżonką, poseł na Sejm RP Anna Maria Siarkowska, poseł na Sejm RL Czesław Olszewski, prezes Rady Polonii Świata, wiceprezes ZPL i AWPL-ZChR Jarosław Narkiewicz.”

– podaje portal l24.lt.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Tym katolickim, staropolskim pozdrowieniem chciałem wszystkich serdecznie przywitać: Ekscelencjo, ambasadorze naszej najjaśniejszej Rzeczpospolitej, szanowni artyści, 1200 osób na tej scenie będzie dzisiaj występowało, kierownicy zespołów, wszystkich serdecznie witamy i zarazem dziękujemy za te przepiękne święto, za „Kwiaty Polskie”, które zostały zasiane przez śp. Jana Gabriela Mincewicza i Związek Polaków na Litwie przed 34 laty”

– tymi słowami przywitał wszystkich tłumnie zebranych w niemenczyńskiej „Operze Leśnej” prezes Związku Polaków na Litwie, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

https://twitter.com/AnnaSiarkowska/status/1662845415186735109?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet

Ambasador RP na Litwie, Konstanty Radziwiłł podziękował za zaproszenie na festyn oraz życzył wszystkim zebranym wspaniałej zabawy. Jednocześnie wyraził szacunek dla organizatorów święta:

Rzeczywiście widać tutaj tę wspólnotę, jest to coś wielkiego. Cieszę się, że jest nas tak tutaj dużo, to jest dobry prognostyk na przyszłość. Jesteśmy silni, jesteśmy wspólnotą i niech tak zawsze zostanie!”

– mówił.

***

Poseł Anna Maria Siarkowska (pierwsza z lewej), prezes ZChR dr Bogusław Rogalski (pierwszy z prawej)/ l24.lt/Marian Dźwinel

„Kwiaty Polskie” to najstarszy festyn kultury polskiej na Litwie i największe przedsięwzięcie kulturalne miejscowych Polaków.

Festyny kultury polskiej zostały zainicjowane przez Związek Polaków na Litwie na przełomie lat 80.-90. ubiegłego stulecia na fali odrodzenia narodowego na Litwie. Pierwszy festyn – „Kwiaty Polskie” – odbył się w Niemenczynie 13 maja 1989 roku. Jego inicjatorem i organizatorem był ówczesny prezes ZPL, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” – śp. Gabriel Jan Mincewicz, który następnie przez wiele lat był niestrudzonym organizatorem i reżyserem tego festiwalu.

Po odejściu Gabriela Jana Mincewicza do Pana w 2016 roku, Samorząd Rejonu Wileńskiego i ZPL postanowiły dalej organizować „Kwiaty Polskie”. Organizatorzy festynu podkreślili, że potrzebę wznowienia festynu odczuwali zarówno mieszkańcy, jak też miejscowe polskie zespoły.

Festyn kultury polskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie ma bogatą tradycję. To widowisko z udziałem blisko 1000 zespolaków, a w tym roku znacznie więcej jest wspaniałą okazją do celebrowania piękna dziedzictwa polskiej kultury. Jest to również symboliczne miejsce walnego spotkania zespołów Wileńszczyzny i Kowieńszczyzny, jak też z zagranicy na scenie niemenczyńskiego amfiteatru.

Festiwal przyczynił się do tego, że powstało wiele zespołów szkolnych i amatorskich, które do dnia dzisiejszego zrzeszają Polaków na Wileńszczyźnie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Oprac. Piotr Galicki na podstawie l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *