Poseł Suwerennej Polski Anna Maria Siarkowska i prezes ZChR dr Bogusław Rogalski byli gośćmi XXIII Festynu Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski, poseł Anna Maria Siarkowska/ l24.lt/Marian Dźwinel

W niedzielę poseł Suwerennej Polski Anna Maria Siarkowska z Suwerennej Polski oraz prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski byli gośćmi XXIII Festynu Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie na Wileńszczyźnie. „Kwiaty Polskie” to najstarszy festyn kultury polskiej na Litwie, którego początki sięgają 1989 roku.

Jego inicjatorem i organizatorem był ówczesny prezes Związku Polaków na Litwie, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” – śp. Gabriel Jan Mincewicz, który następnie przez wiele lat był niestrudzonym organizatorem i reżyserem tego festiwalu. Największe przedsięwzięcie kulturalne Polaków na Litwie jest organizowane przez Związek Polaków na Litwie. W widowiskowym i niezwykle barwnym wydarzeniu udział wzięło kilkadziesiąt znanych i lubianych zespołów z Wilna i Wileńszczyzny oraz dalszych zakątków Litwy, a także goście z Polski i Ukrainy – w sumie ponad 1200 zespolaków, których występy podziwiała rzesza widzów.

https://twitter.com/bogusrogalski/status/1663122765199683586

Polskość żyje na Wileńszczyźnie

Uroczyste otwarcie festiwalu poprzedziła tradycyjnie Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Niemenczynie, odprawiona w intencji Związku Polaków na Litwie, wszystkich polskich zespołów działających na Litwie – za ich kierownictwo oraz artystów, a także za licznie przybyłych widzów.

Po nabożeństwie ulicami miasta ruszył barwny i rozśpiewany pochód zespołów biorących udział w festiwalu.

Festyn rozpoczął się od prezentacji i przywitania wszystkich licznie przybyłych zespołów, a także od przypomnienia historii „Kwiatów Polskich”. Festiwal poprowadziła niezastąpiona Czesława Szablińska.

Wśród gości przybyłych na festyn znaleźli się: Ambasador RP w Wilnie Konstanty Radziwiłł wraz z małżonką, poseł na Sejm RP Anna Maria Siarkowska, poseł na Sejm RL Czesław Olszewski, prezes Rady Polonii Świata, wiceprezes ZPL i AWPL-ZChR Jarosław Narkiewicz.”

– podaje portal l24.lt.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Tym katolickim, staropolskim pozdrowieniem chciałem wszystkich serdecznie przywitać: Ekscelencjo, ambasadorze naszej najjaśniejszej Rzeczpospolitej, szanowni artyści, 1200 osób na tej scenie będzie dzisiaj występowało, kierownicy zespołów, wszystkich serdecznie witamy i zarazem dziękujemy za te przepiękne święto, za „Kwiaty Polskie”, które zostały zasiane przez śp. Jana Gabriela Mincewicza i Związek Polaków na Litwie przed 34 laty”

– tymi słowami przywitał wszystkich tłumnie zebranych w niemenczyńskiej „Operze Leśnej” prezes Związku Polaków na Litwie, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

Ambasador RP na Litwie, Konstanty Radziwiłł podziękował za zaproszenie na festyn oraz życzył wszystkim zebranym wspaniałej zabawy. Jednocześnie wyraził szacunek dla organizatorów święta:

Rzeczywiście widać tutaj tę wspólnotę, jest to coś wielkiego. Cieszę się, że jest nas tak tutaj dużo, to jest dobry prognostyk na przyszłość. Jesteśmy silni, jesteśmy wspólnotą i niech tak zawsze zostanie!”

– mówił.

***

Poseł Anna Maria Siarkowska (pierwsza z lewej), prezes ZChR dr Bogusław Rogalski (pierwszy z prawej)/ l24.lt/Marian Dźwinel

„Kwiaty Polskie” to najstarszy festyn kultury polskiej na Litwie i największe przedsięwzięcie kulturalne miejscowych Polaków.

Festyny kultury polskiej zostały zainicjowane przez Związek Polaków na Litwie na przełomie lat 80.-90. ubiegłego stulecia na fali odrodzenia narodowego na Litwie. Pierwszy festyn – „Kwiaty Polskie” – odbył się w Niemenczynie 13 maja 1989 roku. Jego inicjatorem i organizatorem był ówczesny prezes ZPL, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” – śp. Gabriel Jan Mincewicz, który następnie przez wiele lat był niestrudzonym organizatorem i reżyserem tego festiwalu.

Po odejściu Gabriela Jana Mincewicza do Pana w 2016 roku, Samorząd Rejonu Wileńskiego i ZPL postanowiły dalej organizować „Kwiaty Polskie”. Organizatorzy festynu podkreślili, że potrzebę wznowienia festynu odczuwali zarówno mieszkańcy, jak też miejscowe polskie zespoły.

Festyn kultury polskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie ma bogatą tradycję. To widowisko z udziałem blisko 1000 zespolaków, a w tym roku znacznie więcej jest wspaniałą okazją do celebrowania piękna dziedzictwa polskiej kultury. Jest to również symboliczne miejsce walnego spotkania zespołów Wileńszczyzny i Kowieńszczyzny, jak też z zagranicy na scenie niemenczyńskiego amfiteatru.

Festiwal przyczynił się do tego, że powstało wiele zespołów szkolnych i amatorskich, które do dnia dzisiejszego zrzeszają Polaków na Wileńszczyźnie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Oprac. Piotr Galicki na podstawie l24.lt

Komentarze są zamknięte