Gerhard Schroeder nie poniesie partyjnych konsekwencji za związki z Rosją

Zastępca Naczelnego

Gerhard Schröder/YouTube.com

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder może pozostać w szeregach partii socjaldemokratycznej (SPD) pomimo swoich bliskich związków z Rosją. Schroeder był krytykowany w ostatnich latach za pracę dla rosyjskich przedsiębiorstw państwowych. O wykluczenie byłego niemieckiego kanclerza z szeregów SPD wnioskowała w 2022 r. część członków partii.  Schroeder podpadł partyjnym kolegom z powodu kontrowersyjnych wypowiedzi na temat rosyjskiej agresji w Ukrainie oraz wieloletniej działalności biznesowej na rzecz rosyjskich firm.

Niemcy: Gerhard Schroeder może pozostać w SPD

Komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze odrzuciła w drugiej instancji wnioski lokalnych i okręgowych oddziałów partii z terenu całych Niemiec.

Sąd drugiej instancji stwierdził, że pozwany musiałby naruszyć statut, zasady lub porządek partii albo dopuścić się czynu niehonorowego lub zlekceważyć solidarność wewnątrzpartyjną.

A jak podkreślił cytowany przez „Der Spiegel” partyjny trybunał, „nie udało się tego ustalić z wystarczającą pewnością”.
Trybunał zwrócił uwagę, że „niemieccy politycy w ciągu ostatnich 25 lat mogli źle ocenić zagrożenia związane z uzależnieniem od rosyjskich dostaw energii”.
Partyjny sąd zaznaczył, że dotyczy to także polityków SPD oraz innych ugrupowań. Podkreślono jednak, że oskarżanie o taka ocenę realiów politycznych jest zbyt daleko idącym posunięciem.

Schroeder krytykowany za bliskie związki z Rosją

Niemiecki kanclerz w latach 1998-2005 r. był krytykowany w ostatnich latach za swoją politykę wobec rządu Władimira Putina oraz za pracę dla rosyjskich przedsiębiorstw państwowych i lobbowanie na rzecz Moskwy m.in. w sprawie budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2.

Przypomnijmy, że Schroeder przez lata był członkiem zarządów rosyjskich korporacji państwowych – powiązanego z Gazpromem Nord Stream AG oraz Rosnieftu. Z przynoszących ogromne zyski stanowisk zrezygnował dopiero w maju 2022 r.

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, były szef niemieckiego rządu zadeklarował gotowość osobistego zaangażowania się w ewentualne negocjacje pokojowe między Rosją a Ukrainą.

Źródło: Interia.pl

 

Komentarze są zamknięte