Inwestowanie staje się coraz modniejsze. Jednak wraz z modą w parze często nie idzie wiedza. A jednak inwestowanie wymaga umiejętności, ale też posiadania wiedzy teoretycznej. Trzeba również przygotować strategię, choć nadal ryzyko jest duże. Dziś przedstawimy, czym różnią się ETF-y lewarowane i odwrotne.
ETF-y – co warto na ich temat wiedzieć?
Zacznijmy może od wyjawienia po krótce czym są ETF-y. To nic innego jak notowane na giełdzie fundusze inwestycyjne, które wiernie odwzorowują wyniki danego indeksu giełdowego. Mogą też dotyczyć innych aktywów, a więc np. złota, koszyka walut czy też spółek. Działanie zasadniczo jest bardzo podobne jak działa nie funduszu inwestycyjnego. Co ciekawe ETF-y mogą emitować akcje, czyli jednostki uczestnictwa, które notowane są na giełdzie papierów wartościowych. Jeżeli więc dochodzi do zakupu określonej jednostki, to inwestor zyskuje udział w aktywach funduszu, a więc ma prawo do jego części. Celem ETF-ów jest więc niejako naśladowanie indeksów. Umożliwiają też małym inwestorom dokonywanie wspólnych inwestycji, ale samego funduszu ETF nie można traktować jako papieru wartościowego. Jest to jednostka uczestnictwa w funduszach.
ETF-y lewarowane a nielewarowane
Warto wiedzieć, że fundusze ETF mogą być lewarowane oraz nielewarowane. Różnica jest dosyć charakterystyczna. Jeżeli ETF ma wbudowaną dźwignię, to oznacza, że trader pożycza pieniądze od emitenta po to, by inwestować w produkty bazowe. Lewarowane fundusze najczęściej skoncentrowane są na osiągnięciu wyników krótkoterminowych. Wynik ETF bez dźwigni może śledzić wynik instrumentu bazowego, którym jest np. indeks. Oznacza to, że gdy indeks wzrośnie o 5%, to również ETF zanotuje taki wzrost, przy czym cena nie jest równa wartości. Lewarowane fundusze są więc bardziej skomplikowane niż te nielewarowane. Jeżeli chcecie zacząć inwestować w fundusze ETF, to dobrym wyborem może być Saxo Bank, gdzie możecie założyć swoje konto i zacząć. Tutaj przypominamy o tym, że takie działanie zawsze wiąże się z ryzykiem, z którym należy się liczyć i pamiętać, że nie ma pewnych inwestycji. Tradycyjny ETF, a więc lewarowany najczęściej podąża za indeksem bazowym i to w stosunku 1:1. Zwraca wielokrotność zysku, ale też może dojść do straty instrumentu bazowego. Jednocześnie ETF z dźwignią umożliwia korzystanie z instrumentów pochodnych oraz długu. Uważa się, że trzymanie ETF-u z dźwignią inwestycyjną przez dłuższy czas niż jeden dzień może spowodować, że dojdzie do zwrotu innego niż wielokrotność zwrotu instrumentu bazowego. Efekty takiej strategii mogą być więc różne.
Czym jest odwrotny ETF?
Exchange Traded Fund odwrotny jest też określany mianem ETF-u krótkiego. Jak można się domyślić celem jest zwrócenie odwrotnego wyniku, biorąc pod uwagę instrument bazowy. Jest to stosunkowo proste do zrozumienia, a mianowicie jeżeli wartość instrumentu bazowego będzie maleć, to wartość krótkiego ETF będzie wzrastać i odwrotnie. Należy wiedzieć, że odwrotne ETF-y korzystają też z produktów finansowych, do których można zaliczyć instrumenty pochodne. Ich rolą jest naśladowanie odwrotnego wyniku, a nie zajmowanie krótkiej pozycji w instrumencie bazowym. Warto jeszcze wiedzieć, że ETF-y są najczęściej produktami gotówkowymi. Możliwe jest też połączenie ETF-ów odwrotnych i lewarowanych. Ma to na celu zwiększenie działania odwrotności indeksu.