Prof. Genowefa Grabowska: Nie da się zlikwidować prawa weta w UE bez zmiany traktatów. Głos minister Baerbock jest typowo polityczny

Zastępca Naczelnego

Genowefa Grabowska/YouTube.com/TVSLD

Kwalifikowaną większością głosów nie da się zmienić traktatów, chociaż Niemcy mogliby tego bardzo chcieć, ponieważ każda zmiana traktatów wymaga jednomyślności. To jest próg formalnie nie do przekroczenia, jeżeli mówimy o zmianie traktatów. Natomiast okazuje się, że prawnicy KE mają bardzo wielką inwencję i wymyślają mechanizmy nazywając je a to „warunkowością”, a to „wzmocnią współpracą”, by ograniczać jednomyślność. Sądzę zatem, że te działania będą nadal podejmowane i państwa będą „piłowane” by w tym kierunku iść. Zapędy, by przejść do zdecydowanie bardziej federalistycznej struktury UE niż ta obecna, trwają niemal od początku istnienia UE – powiedziała w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Genowefa Grabowska, prawniczka, senator V kadencji z listy SLD-UP, eurodeputowana VI kadencji z Grupy Socjalistyczna w Parlamencie Europejskim, w latach 2004-2009 członek Socjaldemokracji Polskiej Marka Borowskiego. – Widać, że była parlamentarzystka wybierana z list lewicowych nie zgadza się z propozycjami lansowanymi przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza z SPD, ani wypowiedzią szefowej MSZ Niemiec Annaleny Baerbock z Zielonych. To dobry sygnał, gdy niegdysiejszą ważną przedstawicielkę polskiej partii lewicowej stać na szczerość wobec działań europejskiej lewicy i Niemiec – mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Jeżeli to sprzeciwiające się państwo chce pozostać dalej w UE, to nie jest możliwe obejście prawa weta. Jest mechanizm wzmocnionej współpracy, on funkcjonuje od traktatu lizbońskiego, kiedy grupa państw może pomijając inne państwa członkowskie iść do przodu, ale wzmocniona współpraca zakłada, że zgodę na nią też wyrażają wszystkie pozostałe państwa. Sądzę, że próba obejścia traktatów, która udała się w przypadku wprowadzenia tzw. mechanizmu warunkowości, była możliwa tylko raz, ponieważ państwa nauczone doświadczeniem będą teraz wykazywały większą czujność. Głos minister Baerbock jest typowo polityczny, Niemcy znów chcą pokazać, że są aktywne w dyskusji o przyszłości UE i próbują, na ile inne państwa im pozwolą. To jest taka próba sił, na ile idea federalizacji wyrażona w procedurach głosowania ma szansę na wprowadzenie. Moim zdaniem nie ma możliwości zniesienia prawa weta jako mechanizmu podejmowania decyzji w UE. Można rozszerzać listę spraw, które nie wymagają jednomyślności, ale nie można znieść prawa weta, bo państwa na to nie pozwolą.”

– powiedziała w rozmowie z wPolityce.pl prof. Grabowska.

Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte