ZChR: „Czas postawić warunki Niemcom”. Ropa z naftoportu w Gdańsku dla Niemiec za wypłatę reparacji wojennych!

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski/Twitter.com

Dostawy z polskiego naftoportu w Gdańsku mają zastąpić rosyjską ropę w niemieckiej rafinerii Schwedt, która dostarcza 90 proc. paliwa dla Berlina. Negocjacje są na ukończeniu, a decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu – podaje Reuters. Na początku grudnia niemiecki minister Robert Habeck i polska minister Anna Moskwa podpisali wspólną deklarację o pogłębieniu dotychczasowej współpracy w tym zakresie. – Skoro Niemcy potrzebują pilnie dostaw ropy z Polski, to nadszedł czas na postawienie twardych warunków Niemcom. Nasza pomoc nie może być bezwarunkowa, po tym, jak Niemcy od lat linczują Polskę poprzez instytucje europejskie. Zatem, jeśli ropa ma popłynąć z Gdańska do Schwedt, to Niemcy, po pierwsze, muszą zgodzić się na wypłatę reparacji wojennych Polsce. Po drugie – wpłynąć na odblokowanie środków z KPO, po trzecie: zaprzestać ingerowania w wewnętrzne sprawy Polski, np. w kwestii sądownictwa. Po czwarte, muszą zadeklarować definitywne zerwanie współpracy energetycznej z Putinem – powiedział w rozmowie z nami prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski.

To czas na postawienie warunków. Niemcy wspierały budowę Nord Stream 1 i Nord Stream 2. To były wyłącznie rosyjsko-niemieckie przedsięwzięcia, przeciwko którym Parlament Europejski podejmował wielokrotnie rezolucje. Niemieckie władze inspirowały także politykę Komisji Europejskiej w sprawie wypłaty Polsce środków z KPO. Realnie oszukały one również polskie władze w sprawie przekazania Polsce czołgów Leopard w zamian za te, które przykazaliśmy Ukrainie. Trudna sytuacja Niemiec pozwala na przestawienie naszych oczekiwań zanim z polskiego naftoportu w Gdańsku do rafinerii w Schwedt popłynie ropa. Chodzi zatem o wypłatę należnych nam środków europejskich, a także wycofanie się ze wsparcia dla działań KE w zakresie uksztaltowania polskiego sądownictwa. Skoro z niemieckiej inspiracji Czesi rozpętali na Polskę nagonkę w sprawie Turowa, to teraz niechaj altruistycznie ropę do Niemiec dostarcza nasz południowy sąsiad.”

– doprecyzowuje w rozmowie z NGO stanowisko ZChR w tej sprawie Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia.

Niemcy planują w przyszłym tygodniu podjąć decyzję w sprawie dostaw ropy dla rafinerii w Schwedt – poinformowało niemieckie Ministerstwo Gospodarki. Rosyjski surowiec ma zastąpić ropa sprawdzana przez naftoport w Gdańsku – donosi Reuters.

Polska pomoże Niemcom w szybszym odejściu od rosyjskiej ropy. W związku z ogłoszeniem przez Niemcy planu odstąpienia od zakupów rosyjskich węglowodorów niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Klimatu wystąpiło z propozycją nawiązania współpracy w zakresie wsparcia zastąpienia dostaw rosyjskiej ropy naftowej do rafinerii niemieckich przez polski system rurociągowy. Efektem rozmów i negocjacji jest wspólna deklaracja na poziomie ministrów”
– przekazało money.pl polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Na początku grudnia niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck oraz polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podpisali wspólną deklarację o pogłębieniu dotychczasowej współpracy między państwami w zakresie bezpieczeństwa dostaw ropy.

Rząd w Berlinie dąży do całkowitego odcięcia się od importu ropy z Rosji do końca tego roku. Od miesięcy współpracuje z Polską, by zabezpieczyć dostawy dla rafinerii Schwedt, która dostarcza 90 proc. paliwa dla Berlina.

Opracował: Piotr Galicki na podstawie informacji money.pl i NGOpole.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *