Archiwum

Archiwum dla 20/10/2022

Liz Truss rezygnuje. Nie będzie już premierem Wielkiej Brytanii

Zastępca Naczelnego

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss po 44 dniach rezygnuje ze stanowiska. Przewodnicząca Partii Konserwatywnej na początku września zastąpiła Borisa Johnsona. Truss o swojej decyzji poinformowała w czwartek na Downing Street. - Uznaję, że w obecnej sytuacji nie mogę zrealizować mandatu, na podstawie którego zostałam wybrana przez Partię Konserwatywną - powiedziała w czwartek Truss.

Czytaj więcej...

ZChR: Nie ma naszej zgody na antydemokratyczne „ręczne” sterowanie sceną polityczną w Polsce

Zastępca Naczelnego

- Publikowane dzisiaj sondaże opinii publicznej w zakresie preferencji politycznych Polaków są elementem antydemokratycznego "ręcznego" sterowania sceną polityczną w Polsce. Nie ma na to naszej zgody, aby w ten sposób fałszować polityczną rzeczywistość. Zwracamy uwagę, że zwróciliśmy się do wszystkich najważniejszych ośrodków badania opinii publicznej, w tym CBOS, o umieszczenie ZChR w arkuszach wyboru, jakie są prezentowane tradycyjnie lub elektronicznie respondentom. Żaden ośrodek nie umieścił Zjednoczenia wśród organizacji, na którą badany może oddać swój glos. Tymczasem ewidentnie kłamliwie podaje się wyniki Polski 2050 Szymona Hołowni na poziomie prawie 15% rzekomego poparcia, aby tworzyć fałszywe wrażenie wśród Polaków, że totalna opozycja ma szansę na przejęcie rządów po wyborach w roku 2023. Dlaczego ZChR nie jest umieszczane w sondażach? Powodem jest fakt, że przekroczenie przez nas 5% poparcia w wyborach de facto powoduje stan, w którym Zjednoczona Prawica ma ewentualne możliwości koalicyjne skutkujące utrzymaniem rządów. Warto zwrócić uwagę, że obecne sondaże są lansowane głównie przez media sprzyjające totalnej opozycji, których właścicielami są koncerny niemieckie. Zwracamy uwagę, że to Niemcom zależy na zmianie rządów w Polsce - mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...

Nowa posada Konstantego Radziwiłła? Według doniesień medialnych będzie ambasadorem na Litwie

Zastępca Naczelnego

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł ma zostać ambasadorem Polski na Litwie.

"Konstanty Radziwiłł kończy urzędowanie jako wojewoda mazowiecki. Ma zostać ambasadorem Polski na Litwie" – podał portal Onet, powołując się na źródła dyplomatyczne. Strona litewska miała już wydać agrément, czyli wstępną zgodę na jego osobę na tym stanowisku. Teraz kandydaturę Radziwiłła musi jeszcze zaakceptować sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych. Jak czytamy, placówkę w Wilnie obecny wojewoda ma objąć jeszcze w tym roku, najpewniej wczesną zimą.

Byłoby sensownym, aby sprawę nowego polskiego ambasadora na Litwie polski MSZ omówił z przedstawicielami mniejszości polskiej na Litwie. Polacy na Wileńszczyźnie stanowią większość mieszkańców. Stąd poza nośnością samego kandydata, którego rodzina zapisała się w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów również dosyć nieciekawie, np. Janusz i Bogusław Radziwiłłowie wspierali w czasie wojny z lat 1655-60 króla Szwecji Karola X Gustawa, głos Polaków mieszkających na Litwie powinien być brany pod uwagę. Szczególnie, że obecna ambasador Urszula Doroszewska raczej źle zapisze się w pamięci naszych rodaków z Wileńszczyzny.

Czytaj więcej...

W co gra prezydent Niemiec? Frank-Walter Steinmeier odwołał wizytę na Ukrainie. „Decyzja powoduje rozdrażnienie w Kijowie”

Zastępca Naczelnego

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ze względów bezpieczeństwa odwołał zaplanowaną na czwartek wizytę w Kijowie - pisze w środę portal dziennika „Bild”. Wizyta w stolicy Ukrainy była przygotowywana od tygodni. Według gazety odwołanie powoduje rozdrażnienie w Kijowie.

Cytowany przez „Bilda” przedstawiciel rządu Ukrainy powiedział: „Podczas gdy prezydent federalny (Niemiec) odwołuje swoją wizytę, jest wielu międzynarodowych dyplomatów i gości, którzy chcą teraz zademonstrować swoją obecność w (ukraińskiej) stolicy”.

Czytaj więcej...

Szef szwedzkiej dyplomacji o „etykiecie feministycznej polityki”. „Skupmy się na Europie”

Zastępca Naczelnego

Skończymy z etykietą feministycznej polityki zagranicznej poprzedniego rządu, skupimy się na Europie, współpracy z krajami nordyckimi oraz bałtyckimi. Tego wymaga sytuacja bezpieczeństwa w regionie - stwierdził Tobias Billstroem, nowo powołany szef szwedzkiej dyplomacji. Reprezentujący liberalno-konserwatywną Umiarkowaną Partię Koalicyjną Billstroem podkreślił, że nowy prawicowy rząd będzie kontynuował działania związane z wejściem Szwecji do NATO oraz będzie wspierał Ukrainę. - W tych aspektach nie będzie dużej zmiany - zaznaczył.

Czytaj więcej...