Nowa posada Konstantego Radziwiłła? Według doniesień medialnych będzie ambasadorem na Litwie

Zastępca Naczelnego

Konstanty Radziwiłł oraz Władysław Hańcza w „Potopie”/Twitter.com

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł ma zostać ambasadorem Polski na Litwie.

„Konstanty Radziwiłł kończy urzędowanie jako wojewoda mazowiecki. Ma zostać ambasadorem Polski na Litwie” – podał portal Onet, powołując się na źródła dyplomatyczne. Strona litewska miała już wydać agrément, czyli wstępną zgodę na jego osobę na tym stanowisku. Teraz kandydaturę Radziwiłła musi jeszcze zaakceptować sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych. Jak czytamy, placówkę w Wilnie obecny wojewoda ma objąć jeszcze w tym roku, najpewniej wczesną zimą.

Byłoby sensownym, aby sprawę nowego polskiego ambasadora na Litwie polski MSZ omówił z przedstawicielami mniejszości polskiej na Litwie. Polacy na Wileńszczyźnie stanowią większość mieszkańców. Stąd poza nośnością samego kandydata, którego rodzina zapisała się w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów również dosyć nieciekawie, np. Janusz i Bogusław Radziwiłłowie wspierali w czasie wojny z lat 1655-60 króla Szwecji Karola X Gustawa, głos Polaków mieszkających na Litwie powinien być brany pod uwagę. Szczególnie, że obecna ambasador Urszula Doroszewska raczej źle zapisze się w pamięci naszych rodaków z Wileńszczyzny.

Nazwisko kandydata do objęcia stanowiska Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Litewskiej zostanie podane do publicznej wiadomości podczas spotkania z Komisją Spraw Zagranicznych Sejmu RP”

– przekazało MSZ.

– Jeżeli pan premier będzie miał dla mnie inne zadania, również będę je wykonywał najlepiej, jak umiem – zadeklarował Konstanty Radziwiłł w rozmowie z Onetem.

Giełda nazwisk

Nie wiadomo, kto zastąpi Konstantego Radziwiłła na stanowisku wojewody mazowieckiego.

Rząd PiS na razie tego nie zdradza. Jednak z naszych nieoficjalnych informacji, pochodzących z dwóch różnych źródeł, wynika, że ma nim zostać 35-letni Michał Prószyński, polityk PiS, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i szef gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, a wcześniej pracownik jego biura poselskiego”

– podaje Onet.

Radziwiłł zanim został powołany na wojewodę, był ministrem zdrowia.

Źródło: DoRzeczy.pl/NGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *