Polacy pokochali ją jako Hiacyntę Bukiet. Ma 93 lata i zachwyca formą

Zastępca Naczelnego

Patricia Routledge i Clive Swift/amazon.com

Hiacynta Bukiet to niezapomniana postać z uwielbianego na całym świecie sitcomu ​​”Co ludzie powiedzą?”. Kreująca ją Patricia Routledge, jedna z najwybitniejszych brytyjskich aktorek komediowych, wciąż zachwyca publiczność występami na scenie, mimo że skończyła w tym roku 93 lata.

Serial ​​”Co ludzie powiedzą?” od lat 90. nieprzerwanie należy do grona najpopularniejszych brytyjskich produkcji komediowych. Niewiele osób wie jednak, że grająca snobistyczną Hiacyntę Bukiet Patricia Routledge jest całkowitym zaprzeczeniem tej niezbyt sympatycznej bohaterki. Nestorka brytyjskiego teatru jest wykształconą śpiewaczką, szczyci się nadanym przez Elżbietę II tytułem szlacheckim, a przede wszystkim słynie z życzliwości i poczucia humoru. Znakomitej formy i głosu mogą jej pozazdrościć młodsze gwiazdy.

Patricia Routledge w lutym 2022 r. skończyła 93 lata, ale wciąż występuje na żywo — w 2019 r. stworzyła autorski muzyczny show „Face the Music”, z którym wyruszyła w trasę. „To czysty żywioł” — nie kryją zachwytu fani.

Hiacynta Bukiet, czyli niezapomniana Patricia Routledge

Sitcom „Co ludzie powiedzą?” był emitowany w latach 1990-1995, a Patricia Routledge wcielała się w nim w Hiacyntę Bukiet — nieustannie wywyższającą się i rozstawiającą wszystkich po kątach gospodynię domową, która ma pretensje, by przynależeć do wyższej klasy. Snobistyczna pani Bukietowa, niczym nasza rodzima pani Dulska, najczęściej swoje frustracje wyżywała na potulnym mężu (w tej roli Clive Swift), a najważniejsze było dla niej zachowywanie pozorów, bo „co ludzie powiedzą”.

Patricia Routledge ożywiła tę postać i sprawiła, że widzowie naprawdę ją pokochali. Sama aktorka przyznawała, że również zapałała sympatią do Hiacynty, gdy tylko przeczytała scenariusz. A ten tak ją wciągnął, że czytała do rana, choć była zmęczona po występie w teatrze. „Humor po prostu wylewał się z każdego zdania” — wspominała Routledge.

Za swoją kreację otrzymała British Comedy Award dla najlepszej aktorki, a w 1996 r. Została ogłoszona najlepszą brytyjską aktorką komediową wszech czasów w plebiscycie związanym z obchodami sześćdziesiątej rocznicy BBC. Aktorka nie kryła rozczarowania, gdy BBC wstrzymało produkcję „Co ludzie powiedzą?”.

Kariera

Patricia Routledge urodziła się 17 lutego 1929 r. w Tranmere. Studiowała język angielski i literaturę, a następnie wstąpiła do Szkoły Teatralnej przy Bristol Old Vic, gdzie szybko doceniono jej możliwości wokalne.

Jako klasycznie wyszkolona śpiewaczka karierę zawodową zaczynała w 1952 r. od ról wodewilowych i operetkowych na deskach Liverpool Playhouse, a w 1966 r. zadebiutowała na Broadwayu w musicalu „How’s the World Treating You”.

W 1968 r. otrzymała nagrodę Tony dla najlepszej aktorki musicalowej za rolę w „Darling of the Day”, a w 1998 r. uhonorowano ją nagrodą Oliviera dla najlepszej aktorki musicalowej za role w „Kandydzie”.

W 2004 r. Patricia Routledge z rąk Elżbiety II odebrała Order Imperium Brytyjskiego, a w 2017 aktorka została wyróżniona przez brytyjską królową tytułem szlacheckim za zasługi dla kultury oraz działalność charytatywną. Na początku września 2022 r. Patricia Routledge została także honorową członkinią Royal Academy of Music.

Źródło: Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *