Archiwum

Archiwum dla 21/08/2022

Dr Adam Sandauer: O transformacji państwa, neoliberalizmie i współpracy z KPN

Zastępca Naczelnego 2

Z duszą na ramieniu, przyjąłem propozycje udziału w zespole doradców KPN. Pokutował wizerunek, tworzony w PRL'u, że to faszyści i antysemici. Do tego niebezpieczni, bo Moczulski chce zbrojnie odzyskać Lwów i wjechać tam na białym koniu.

Prawda była oczywiście inna. Był to ruch o tradycji piłsudczykowskiej, czyli odwoływał się do patriotyzmu, działań propaństwowych i prospołecznych. Konfederacja nie brała udziału w „okrągłym stole", nie uczestniczyła w sprawowaniu władzy, ale teraz przestała być traktowane jak nielegalna partia. Dostała siedzibę w pałacyku przy Nowym Świecie. Moczulskiemu zależało na ściągnięciu wykształconych ludzi. Nie było to łatwe, wobec zapatrzenia inteligencji w Unię Wolności i program Balcerowicza. Gazeta Wyborcza, jak niegdyś Trybuna, przejęła rolę mentora prezentującego „jedynie słuszną drogę" i stanowisko władzy. Spotykaliśmy się raz w tygodniu. W zespole byli działacze KPN i ludzie biznesu. Przewinęli się i ci którzy znaleźli się potem na liście najbogatszych Polaków. Ja z doktoratem, wtedy byłem najbardziej wykształconą osobą w tym gronie.

Czytaj więcej...

Kampania społeczna pod hasłem „Mężczyźni też mogą być w ciąży” budzi kontrowersje we Francji

Zastępca Naczelnego

„Niektórzy mężczyźni też mogą być w ciąży” - pod takim hasłem we Francji trwa kampania społeczna organizacji Planning Familial, walczącej o prawa kobiet, mniejszości seksualnych i prawo do aborcji. Plakat z tym hasłem przedstawia czarnoskórego, transpłciowego mężczyznę w ciąży siedzącego na sofie obok swojego partnera. Kampania budzi kontrowersje m.in. wśród polityków prawicy.

Czytaj więcej...