W niedzielę, 29 maja, w Niemenczynie po kilkuletniej przerwie odbył się długo wyczekiwany, tradycyjny Festyn Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” – największe przedsięwzięcie kulturalne Polaków na Litwie, organizowane przez Związek Polaków na Litwie i Samorząd Rejonu Wileńskiego. W widowiskowym i niezwykle barwnym wydarzeniu udział wzięło blisko 80 zespołów z Litwy i spoza jej granic, w sumie ponad 1600 zespolaków. Z kolei z występów ogromną radość miało kilka tysięcy widzów.
Mosbacher: Odpowiedzialni za politykę energetyczną UE powinni być rozliczeni
Była ambasador USA ocenia, że Polska jest tym krajem, który "w chwili próby" zdaje egzamin. "A nie można tego powiedzieć o wszystkich" – wskazuje Mosbacher.
W rozmowie z Interią Gerogette Mosbacher zaznacza, że Polska we wzorowy sposób zmaga się z trudnymi okolicznościami gospodarczymi, które towarzyszą trwającej wojnie na Ukrainie.
Niemcy nie wysyłają prawie broni Ukrainie? ZChR: Szykuje się Monachium 2.0
Zagraniczne media donoszą, że w ciągu ostatnich dziewięciu tygodni niemiecki rząd najprawdopodobniej ograniczył do minimum swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Z dokumentów udostępnionych gazecie "Welt am Sonntag" wynika, że nie ma dostaw broni ciężkiej, oraz że od końca marca ten kraj nie wysyłał prawnie żadnej znaczącej dostawy broni lekkiej. Z dokumentów, do których dotarła gazeta, wynika, że w okresie od 30 marca do 26 maja od rządu niemieckiego do Ukrainy wysłano tylko dwie dostawy broni. Co więcej, w artykule zaznaczono, że w obu dostawach znajdowało się tylko bardzo niewielkie wyposażenie. - Postawa Niemiec, ale i Francji, tj. sugestie, że Ukraina powinna zgodzić się na oddanie Rosji części terytorium przypominają wstęp do praktycznej realizacji polityki appeasementu z połowy lat 30-tych XX wieku, gdy premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain handlował z Adolfem Hitlerem terytorium Czechosłowacji. Dzisiaj interes polityczny powoduje inną postawę Borisa Johnsona, ale Niemcy i Francja powróciły do niechlubnych metod z przeszłości. Tym razem niemiecki kanclerz Olaf Scholz próbuje handlu z Władimirem Putinem terytorium Ukrainy. Stąd zatem ograniczanie dostaw broni dla walczącej Ukrainy, aby zmusić Ukraińców do oddania Rosji części terytorium. Ta koncepcja ma wsparcie również w części elit politycznych w USA, bo niedawno mówił o tym były sekretarz stanu podczas prezydentury Richarda Nixona oraz Geralda Forda, Henry Kissinger. Szykuje się zatem Monachium 2.0 - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.
Czytaj więcej...