Whoopi Goldberg rozpętała piekło. Teraz przeprosiła za wypowiedź

Zastępca Naczelnego

Prezydent USA Joe Biden, Whoopi Goldberg/@WhoopiGoldberg TT

Słowa amerykańskiej aktorki dotyczące holokaustu wywołały ogromną burzę w mediach nie tylko za oceanem. Głos w sprawie zabrało m.in. Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po fali krytyki Whoopi Goldberg przeprosiła za swoją wypowiedź.

Whoopi Goldberg powiedziała na antenie telewizji ABC, że „w Holokauście nie chodziło o rasę”, dodając przy tym, że nazistowskie ludobójstwo Żydów wydarzyło się pomiędzy „dwoma grupami białych ludzi”.

Zakaz dla komiksu

Temat pojawił się w programie „The View” po decyzji rady szkoły w Tennessee o zakazie czytania nagrodzonej Pulitzerem powieści graficznej, która opowiada o doświadczeniach osoby ocalałej z Holokaustu pt. „Maus”.

Komiks przedstawia Żydów jako myszy, a nazistów jako koty. Zdaniem rady szkoły powieść graficzna jest nieodpowiednia dla 13-latków ze względu na zawarte w niej profanacje, nagość i przedstawienie tematu samobójstwa.

Goldberg stwierdziła, że w Holokauście „nie chodziło o rasę”, a o „nieludzkość człowieka wobec drugiego człowieka”. Współprowadząca program Joy Behar zwróciła uwagę, że naziści mówili, że Żydzi to inna rasa. Kiedy współprowadząca powiedziała, że Holokaust był „o białej supremacji”, Goldberg odpowiedziała: „Ale to były dwie grupy białych ludzi”.

„Wypaczanie Holokaustu jest niebezpieczne”

Goldberg została skrytykowana przez wiele organizacji żydowskich zajmujących się pamięcią o Holokauście. Na jej słowa zareagowało także Muzeum Auschwitz-Birkenau, które przypomniało o kursie online na temat historii Holokaustu.

Aktorka przeprosiła za swoje słowa, pisząc na Twitterze: „W dzisiejszym programie powiedziałam, że Holocaust nie jest o rasie, ale o nieludzkości człowieka wobec człowieka. Powinnam była powiedzieć, że chodzi o jedno, i o drugie”.

„Naród żydowski na całym świecie zawsze miał moje wsparcie i to się nigdy nie zmieni. Przepraszam za krzywdę, którą wyrządziłam” – dodała.

Źródło: Tomasz Waleński, Wirtualna Polska

Komentarze są zamknięte