Klęska projektu ustawy covidowej w Sejmie. ZChR apeluje o dyskusję na temat leczenia COVID-19 dostępnymi lekami doustnymi

Zastępca Naczelnego

Rzecznik ZChR Paweł Czyż/FM PiS

We wtorek Sejm RP odrzucił projekt ustawy covidowej. Projekt zakładał m.in., że pracownicy mogliby wykonywać nieodpłatny test w kierunku SARS-CoV-2, a jego wynik mógłby poznać pracodawca. Pracownik, który nie poddał się testowi, mógłby jednak zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego, jeśli zostałoby potwierdzone, że zaraził koronawirusem innego pracownika.

Już 10 listopada 2021 roku zwróciliśmy się z apelem do pana premiera Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS prof. Ryszarda Terleckiego w sprawie prac na możliwością przekazywania pracodawcom informacji na temat szczepienia zatrudnianej osoby. Podkreślaliśmy wtedy, że projektowane zmiany są zbyt daleko idącą ingerencją w prawa obywatelskie. Wtorkowa sejmowa porażka Zjednoczonej Prawicy oraz odrzucenie projektu ustawy to wprost efekt wadliwych założeń w dynamicznej sytuacji. Bardzo nas niepokoi fakt, że rząd Mateusza Morawieckiego nadal pozostaje głuchy na nasz apel o masowe dopuszczenie w terapii leczenia COVID-19 zatwierdzonych przez EMA leków doustnych na COVID-19. Producent Molnupiraviru zgodził się nawet na uruchomienie produkcji bez opłat licencyjnych. Paxlovid w USA jest dostępny na receptę w aptekach i chorzy zażywają go w domu. Tymczasem koalicja rządząca zajmuje się od dwóch miesięcy testami i szczepieniami oraz chybionym projektem ustawy – zgłoszonym jako poselski, którego nie poparło 24 posłów PiS, a 37 wstrzymało się od głosu. My uważamy, że czas na poważną publiczną dyskusję o leczeniu COVID-19 lekami doustnymi. We wtorek obostrzenia zniosła Dania, a to jeden z pierwszych krajów, który dopuścił Molnupiravir i Paxlovid do obrotu”

– mówi NGO Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Przeciwwirusowe leki doustne przeciwko SARS-CoV-2 są wygodną dla pacjenta formą leczenia, a dodatkowo ich domowe stosowanie przyczyni się do odciążenia systemu opieki zdrowotnej – powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. W ocenie prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michała Sutkowskiego Molnupiravir, który blokuje replikację wirusa, powinien być dystrybuowany przez apteki na takiej samej zasadzie, jak wszystkie inne leki.”

– czytamy na portalu TVP.INFO.

CZYTAJ TAKŻE:

Ustawa covidowa odrzucona przez Sejm w pierwszym czytaniu. Koalicja rządowa traci zdolność do forsowania ustaw w parlamencie?

Wielki sukces chadeków z ZChR! 17 grudnia do Polski dotarł doustny lek na COVID-19!

Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin apeluje do Mateusza Morawieckiego o dopuszczenie do obrotu i produkcję brytyjskiego leku na COVID-19

Chadecy z ZChR protestują przeciwko ujawnianiu danych medycznych pracowników

Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte