Maryja z tęczową aureolą. ZChR oburzone wyrokiem Sądu Okręgowego w Płocku uniewinniającym sprawców

Zastępca Naczelnego

Foto za Facebook/Twitter

Sąd Okręgowy w Płocku (woj. mazowieckie) utrzymał w apelacji wyrok uniewinniający trzy aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych poprzez rozlepienie w 2019 r. wokół tamtejszego kościoła św. Dominika nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą – podaje Interia.pl.

Jesteśmy oburzeni. Ten wyrok jest kolejnym skandalicznym przykładem na oderwanie się części sędziów od swojej misji. Właśnie dlatego w programie Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin stawiamy na wprowadzenie na podstawie art. 182 Konstytucji RP systemu „ław przysięgłych”, które znamy z systemów anglosaskich. Warto dodać, że ławy przysięgłych funkcjonowały w II RP i zostały zaimplementowane z zaboru austriackiego. Po wyborach parlamentarnych w 2023 roku przedstawimy projekt ustawy wprowadzający to rozwiązanie. To naszym zdaniem zakończy wydawanie podobnych wyroków, które w powszechnym odbiorze społecznym są po prostu nieakceptowane”

– powiedziała nam Monika Socha-Czyż, sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Wyrok płockiego Sądu Okręgowego, jaki zapadł w tej sprawie podczas środowej rozprawy apelacyjnej, jest prawomocny – przysługuje od niego nadzwyczajny środek zaskarżenia w postaci wniosku o kasację do Sądu Najwyższego.

Wyrok uniewinniający wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. zapadł w marcu 2021 r. przed Sądem Rejonowym w Płocku. Akt oskarżenia dotyczył obrazy uczuć religijnych. Po wyroku uniewinniającym sądu pierwszej instancji apelacje złożyli zarówno Prokuratura Rejonowa w Płocku, jak i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych, w tym proboszcza kościoła św. Dominika w Płocku (…). Sprawa Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. dotyczy wydarzeń z nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r., gdy wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

– relacjonuje portal Interia za PAP.

Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte