„Jestem Polakiem”. Słowacki eurodeputowany broni Polski podczas debaty w PE

Zastępca Naczelnego

Eurodeputowany Miroslav Radačovský/FB

Głos wsparcia dla Polski wybrzmiał w Strasburgu ze strony słowackiego eurodeputowanego. Miroslav Radačovský powiedział na koniec: – Jestem Polakiem!

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie sytuacji w Polsce, która została zainicjowana w związku z orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził prymat Konstytucji RP nad prawem europejskim. W obronie Polski wystąpił stanowczo słowacki eurodeputowany Miroslav Radačovský.

Pochodzę z północnej części Słowacji. Mój dialekt z Prešova, gdzie się urodziłem i mieszkałem jest bardzo podobny do języka polskiego. Jako chłopiec chodziłem do Nowego Targu. Potem jeździłem do Krakowa na zakupy. W moim sekretariacie pracuje były polski ambasador, z którym każdego dnia rozmawiam po polsku. To znaczy: on mówi po polsku, ja po słowacku i rozumiemy się doskonale. Wolimy rozmawiać po słowacku i po polsku niż po francusku czy angielsku.”

– mówił polityk w rozmowie z Radiem Maryja.

Słowacki polityk zachwycony Polską

Jako były sędzia doskonale wiem, że każdy demokratycznie wybrany parlament ma prawo regulować krajowy system sądów i sposób wybierania sędziego. To robi autonomicznie każdy kraj Unii Europejskiej. System sądów określa krajowy parlament, czyli na przykład polski Sejm, a nie europejski parlament czy dyrektywa UE. Sposób wyboru sędziego to decyzja prawa krajowego, a nie prawa europejskiego. Dlatego rząd polski ma prawo regulować te sprawy według woli narodu. Premier Morawiecki ma rację w tej sprawie, więc bronię premiera Morawieckiego”

– podkreślił w rozmowie z toruńskim radiem były sędzia.

Trzeba stać po stronie prawdy. To dużo kosztuje w życiu, ale prawda zawsze zwycięża. Kto broni prawdy ten ma problem, ale prawda zawsze wygrywa. Z Radiem Maryja chyba też macie takie problemy, bo bronicie prawdy. Jest przysłowie: „Oliwa sprawiedliwa – zawsze na wierzch wypływa”. Jako sędzia i polityk zawsze stawałem po stronie prawdy i po latach wygrywałem. Polska też wygra w obronie prawdy. Wielki człowiek – Jan Paweł II bronił prawdy. Papież na całym świecie mówił prawdę. W Polsce macie wspaniałych patriotów. Macie piękny patriotyczny Marsz 11 listopada w Warszawie.”

– powiedział słowacki polityk.

Źródło: Twitter / radiomaryja.pl / DoRzeczy.pl

Komentarze są zamknięte