Trwa Festiwal Młodych w Medjugorje. Kardynał Sarah: Niech nas Matka Boża z Medjugorje nawróci

Zastępca Naczelnego

Kardynał Robert Sarah/@__Verlaine__

„Największe obecnie zgromadzenie katolików na świecie”. Tak niektóre media opisały Festiwal Młodych (Mladifest), który obecnie odbywa się w Medjugorje, niewielkim mieście w Bośni i Hercegowinie, w którym zdaniem wielu w 1981 r. ukazała się Maryja Panna. Według niektórych, na 32. Festiwalu zgromadziło się około 30 000 pielgrzymów z całego świata, co biorąc pod uwagę strach przed koronawirusem, jest liczbą imponującą.

Po całej serii odwołanych wydarzeń religijnych i wprowadzeniu ograniczeń liczby odwiedzających, Festiwał Młodych stał się znakiem normalizacji życia, nawet jeśli jest ono tymczasowe.

Program festiwalu rozpoczął się w niedzielę, a centralnym wydarzeniem była Msza św., której przewodniczył kard. Robert Sarah, emerytowany prefekt Kongregacji Kultu i Dyscypliny Sakramentów.

Przybyliśmy tutaj, do Medjugorje, aby odnowić naszą wiarę w Jezusa Chrystusa, naszego Odkupiciela, to znaczy nawiązać autentyczną i żywą relację z Nim, naszym Panem i naszym Bogiem. Poczuliśmy potrzebę przybycia na tę pielgrzymkę, która jest jak ćwiczenia duchowe, ponieważ żyjemy zanurzeni w świecie, który próbuje żyć bez Boga, a my pragniemy spotkać Pana; przyszliśmy, aby naładować nasze baterie, abyśmy mogli żyć lepiej w Jego obecności i abyśmy mogli świadczyć o promieniowaniu prawdy i miłosierdzia Bożego”

— powiedział Sarah.

Kardynał dodał, że żyjemy w świecie coraz bardziej obojętnym na Boga, a konsekwencje tego stają się coraz bardziej widoczne.

Egoizm, hedonizm, kłamstwa, przemoc… Wszyscy stajemy się coraz bardziej świadomi, że zaprzeczenie Boga prowadzi do degradacji człowieka”

— mówił kardynał i na zakończenie homilii poprosił „Matkę Bożą z Medziugorie” o wstawiennictwo i nawrócenie.

Po raz pierwszy wysoki dostojnik kościelny użył tego terminu, co wielu interpretowało jako kolejne potwierdzenie pozytywnego stosunku Stolicy Apostolskiej do Medjugorje.

Na festiwalu jest również obecny i arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda.

Festiwal trwa do 6 sierpnia pod hasłem „Co dobrego mam czynić?” (Mt 19:16). Oprócz codziennej Mszy Świętej w programie są katechezy, świadectwa, różaniec i inne modlitwy. Kościół ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył prawdziwości objawień w Medjugorje. Komisja watykańska, którą kierował kardynał Camillo Ruini, zbadała tę sprawę, a wyniki prac przekazała Ojcu Świętemu Franciszkowi. Jak donoszą media, Komisja zdecydowaną większością głosów uznała pierwsze siedem objawień za nadprzyrodzone, podczas gdy w przypadku pozostałych ocena pozostaje zawieszona.

Rezultaty badań nigdy nie zostały opublikowane, ale papież po przeczytaniu wniosków postanowił mianować abp. Henryka Hosera wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym w Medjugorje. Po jego przybyciu, miejsce to zyskało silniejszy status w Kościele, a w zeszłym roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na organizowanie tu oficjalnych pielgrzymek kościelnych, które wcześniej odbywały się półlegalnie.

Ostatnio Medjugorje ponownie zostało wyróżnione. Parafia pw. św. Jakuba, znajdująca się w tym mieście dołączyła do 30 sanktuariów maryjnych na całym świecie, które biorą udział w „maratonie modlitewnym” o zakończenie pandemii. W ten sposób, po raz pierwszy stało się ono częścią oficjalnej inicjatywy Stolicy Apostolskiej.

Źródło: wPolityce.pl/Goran Andrijanić

 

Komentarze są zamknięte