Orban walczy w Brukseli o suwerenność Węgier: „Nie chodzi o homoseksualistów, chodzi o dzieci i rodziców”; „Dobrze najpierw przeczytać…”

Zastępca Naczelnego

Viktor Orban/hungarytoday.hu

W czasach komunizmu homoseksualiści byli prześladowani, a ja walczyłem o ich wolność i prawa – oświadczył w czwartek przed rozpoczęciem szczytu unijnych przywódców w Brukseli premier Węgier Viktor Orban.

Jestem bojownikiem o wolność. W czasach komunistycznego reżimu homoseksualizm był karany. A ja walczyłem o ich (tj. homoseksualistów – PAP) wolność i ich prawa. Bronię praw homoseksualistów. Ale w tej ustawie nie o to chodzi. Chodzi w niej o dzieci i o rodziców”

— zaznaczył szef węgierskiego rządu.

Orban bronił w ten sposób przyjętej w ostatnim czasie na Węgrzech ustawy dotyczącej ochrony dzieci, która m.in. zabrania propagowania zmiany płci i homoseksualizmu na zajęciach w szkołach.

Niektórzy politycy w UE uznali, że nowe regulacje są wymierzone w homoseksualistów. Według przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen „ustawa ta wyraźnie dyskryminuje ludzi ze względu na ich orientację seksualną”. Podkreśliła, że – jej zdaniem – jest to „sprzeczne z podstawowymi wartościami Unii Europejskiej takimi jak godność człowieka, równość i poszanowanie praw człowieka”.

O co chodzi w ustawie?

Nie chodzi o homoseksualistów, chodzi o dzieci i rodziców. Dobrze najpierw przeczytać, a dopiero potem reagować. To właściwa kolejność. W ustawie chodzi o to, by decyzja w sprawie edukacji seksualnej dzieci należała wyłącznie do rodziców”

— tłumaczył Orban.

Pytany, czy wycofa ustawę odparł, że „została już ogłoszona, już działa”.

W przyjętej tydzień temu przez parlament Węgier ustawie zapisano m.in., że szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu, a także że państwo chroni prawo dziecka do zachowania tożsamości odpowiadającej jego płci w chwili urodzenia. Ustawa przewiduje ponadto stworzenie ewidencji osób, które dopuściły się pedofilii, i zaostrza kary przewidziane w kodeksie karnym za niektóre przestępstwa związane z pornografią dziecięcą nawet do 20 lat pozbawienia wolności.

Źródło: mm/PAP/wPolityce.pl

Komentarze są zamknięte