Niełatwo rozpoznać początkowe objawy menopauzy, ponieważ są na tyle niecharakterystyczne, że można je pomylić ze zwykłym przemęczeniem. Dodatkowo aktywne zawodowo kobiety również mogą mieć problem z zauważeniem pierwszych symptomów, dlatego warto bacznie obserwować swoje ciało. Czasami zdarza się, że przekwitanie przychodzi zbyt wcześnie, w czasie, kiedy kobieta powinna być u szczytu płodności. Jak rozpoznać pierwsze dolegliwości i jak sobie z nimi radzić?
Objawy menopauzy – jak je rozpoznać?
Pierwsze objawy poprzedzające menopauzę pojawiają się zwykle kilka miesięcy, a nawet kilka lat wcześniej. W związku z tym miesiączki przestają być regularne i co ważne – przerwy między nimi mogą się wydłużyć lub skrócić. Wtedy zauważamy w swoim ciele stopniowe zmiany hormonalne, których główną przyczyną jest zmniejszenie produkcji estrogenu i progesteronu przez jajniki.
Niemal u wszystkich kobiet pierwsze objawy menopauzy pojawiają się jeszcze w okresie, gdy panie miesiączkują. Nasilenie się poszczególnych symptomów jest kwestią indywidualną i każdy odczuwa je zupełnie inaczej. Jednak duży procent kobiet skarży się na bardzo ciężki przebieg klimakterium. Są to najczęściej takie objawy jak:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- uderzenia gorąca,
- kołatanie serca,
- problemy ze snem,
- wahania nastroju,
- bóle i zawroty głowy,
- przygnębienie,
- problemy z pamięcią i koncentracją.
Objawy menopauzy są zazwyczaj dla kobiet wystarczającym potwierdzeniem wejścia w okres przekwitania. Istnieje również grono kobiet, które bardzo łagodnie przechodzą okres klimakterium i nie muszą zbytnio poświęcać uwagi niwelowaniu symptomów. Jeśli jednak staną się one doskwierające, można łagodzić je domowymi sposobami, jak picie ziołowych naparów albo po prostu pilnując różnorodnej, bogatej w składniki odżywcze diety. Uzupełniając jadłospis o odpowiednie suplementy, w dużym stopniu osłabimy dolegliwości.
Menopauza – jak złagodzić dolegliwości?
Badania wykazują, że menopauza najczęściej występuje między 55. a 60. rokiem życia, jednak pierwsze objawy odczuwalne są już znacznie wcześniej. Można jednak przyjąć, że oznaki klimakterium pojawiają się już około 45. roku życia, a przekwitanie kończy się blisko 5 lat po przebytej menopauzie.
To, ile trwa przekwitanie, kiedy się zaczyna i kiedy kończy. jest sprawą indywidualną i w zależności od tego mogą występować także całkowicie odmienne odczucia. Najczęściej są to właśnie uderzenia gorąca, które występują szczególnie w nocy. Ponadto możemy odczuwać rozdrażnienie lub przygnębienie, co może się nawet rozwinąć w stany depresyjne.
Menopauza może powodować wiele nieprzyjemnych dla kobiet objawów. Stosując jednak zdrową dietę, czyli zbilansowane posiłki, możemy w ogromnym stopniu poprawić swoje samopoczucie. Zaleca się ograniczenie produktów o wysokiej zawartości tłuszczów, a zwiększenie tych o dużej ilości błonnika.
Zbawienna okazuje się również regularna aktywność fizyczna, ponieważ ćwiczenia wpływają korzystnie na serce oraz kości, a także poprawiają jakość snu. Jest wiele rzeczy, które pomogą nam złagodzić dolegliwości związane z menopauzą. Najważniejsze, by nie zwlekać z terapią i gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki przekwitania, należy udać się do lekarza i dobrać najlepszy sposób łagodzenia objawów.