El Pais przekonuje, że Litwa może ratyfikować Konwencję Stambulską. Europejska lewica widocznie liczy na litewską minister sprawiedliwości

Zastępca Naczelnego

Evelina Dobrovolska/FB

Belén Domínguez Cebrián na łamach dzisiejszego internetowego wydania hiszpańskiego El Pais  informuje o poparciu Litwninów dla nowej minister sprawiedliwości Eveliny Dobrovolskiej.  „Portale społecznościowe były wypełnione obrazami tatuaży na ciałach innych obywateli i przesłania wsparcia dla tej kobiety, trzydziestolatki, mamy dziecka” – informuje dziennikarka tej hiszpańskiej gazety. El Pais został założony zaraz po śmierci Francisco Franco, jako organ sił propagujących idee demokracji i parlamentaryzmu. W 1989 roku podjął współpracę z włoską gazetą La Repubblica i francuską Le Monde. Politycznie jest związany z socjaldemokratyczną Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą. 9 marca 2007 roku gazeta wydrukowała artykuł „Polska odrzuca Brygady Międzynarodowe”, w którym oskarżyła Polskę o zamiar odebrania emerytur ochotnikom z Brygad Międzynarodowych (chodziło o polską ustawę dezubekizacyjną). Dotyczył on Dąbrowszczaków, którzy brali udział w hiszpańskiej wojnie domowej po stronie przeciwników generała Franco.

Ofensywa LGBT na Litwie

Wielu entuzjastów feminizmu wiejącego na Litwie szybko ogłosiło, że kraj bałtycki jest bliski fińskiemu modelowi równości płci. Inni analitycy, nieco bardziej ostrożni, twierdzą, że to wciąż wymaga czasu”

ogłasza hiszpańska gazeta.

To cudowne, że na pierwszej linii są kobiety, ale musimy poczekać, aby zobaczyć, jakie zasady opracowują”

– powiedziała w telefonicznej rozmowie z El Pais Jolanta Reingarde, ekspertka Europejskiego Instytutu ds. Równości Płci (EIGE) z Wilna.

El Pais donosi, że „jako pierwszy gest, nowy rząd może ratyfikować Konwencję Stambulską, potępiającą przemoc wobec kobiet. „Mam również nadzieję, że uchwalą jakieś prawo, które ułatwi postępowanie pojednawcze [pracy i rodziny]” – dodaje ekspert EIGE. 

Minister sprawiedliwości Litwy stała za wmanipulowaniem polskich flag w Baltic Pride 2019. Evelina Dobrovolska w czasie tej parady homoseksualistów paradowała z gestem „rogi”.

Każdy, kto był kiedyś na koncercie rockowym, wie, co oznacza ten gest – dobrą zabawę, wolność, piwo i silne uczucie identyfikacji z rówieśnikami. Bardziej wtajemniczeni twierdzą, że popularne „rogi” to tak naprawdę „szatanka”, symbol wyznawców satanizmu. Może właśnie dlatego ten gest w wykonaniu byłego prezydenta George’a W. Busha i jego córki spotkał się z silną krytyką. 

(…)

„Rogi” jako pierwszy pokazać miał wokalista Black Sabbath, historia tego gestu jest jednak starsza – pierwsze wzmianki pojawiły się już w starożytnej Grecji. Na południu Europy „cornuto” (z włoskiego „corna” to „rogi”) oznacza rogacza, zdradzanego żonatego mężczyznę (określenie „rogacz” funkcjonuje także w Polsce).”

– podaje portal logo24.

Jestem pewna, że gdzieś jest Polak, który nigdy nie poszedł na paradę z polską flagą, bo uważał, że nie ma na to miejsca, że jest Polak, który się kryje ze swoją tożsamością, ponieważ zgodnie ze stereotypami, bycie Polakiem i katolikiem jest niezgodne z byciem innej orientacji. Jednak tak nie jest”

– zaznaczyła Dobrovolska w rozmowie z portalem ZW.lt komentując Baltic Pride 2019.

Władze Litwy będą promowały gender?

25 lipca polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o skierowaniu wniosku do ministerstwa rodziny o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tzw. Konwencji Stambulskiej. Ministerstwo sprawiedliwości wystąpiło z inicjatywą wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej, ponieważ w dokumencie zostały wprowadzone szkodliwe rozwiązania ideologiczne. Jednym z nich jest pojęcie tzw. płci społeczno-kulturowej stawiane w opozycji do płci biologicznej. Wedle tej koncepcji, biologia nie determinuje tego, czy ktoś jest kobietą, czy mężczyzną, tylko jest to kwestią wyboru społeczno-kulturowego, którego każdy może dokonać. Wiąże się z tym założenie, że należy zmieniać edukację dzieci w szkołach.

Konwencja nie została ratyfikowana przez kraje Rady Europy, m.in. Węgry, Czechy, Słowację, Litwę, Łotwę, Wielką Brytanię i Lichtenstein, a także przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Japonię”

– poinformował w lipcu resort ministra Zbigniewa Ziobro.

Zaangażowanie Dobrovolskiej we wspieranie gender i ideologii LGBT, publiczne obnoszenie się przez nią z satanistycznymi gestami nie przeszkodziły polskiej ambasadzie w Wilnie w zaproszeniu jej jako reprezentantki litewskiej Partii Wolności (Laisvės partija) na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w czasie jego ostatniej wizyty na Litwie.

Próbuje się nam wmówić, że LGBT to ludzie. A to jest po prostu ideologia”

– stwierdził w ostatniej kampanii prezydenckiej Prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Litewska minister sprawiedliwości Evelina Dobrovolska proponuje legalizację marihuany. O czym milczy Polska Agencja Prasowa?

Jachira chce być ministrą? Posłanka porównała się do gwiazdy litewskiej polityki

Litewska minister publicznie skrytykowała groźbę polskiego weta w sprawie budżetu UE

Nominacja dla młodej prawniczki wywołała na Litwie sporo kontrowersji. Wątpliwości budził m.in. jej wiek; fakt, że nie ukończyła studiów magisterskich”

– informuje TOK FM.

W rozmowie z tym radiem „Dobrowolska zapewniała, że nowy litewski rząd widzi w naszym kraju przyjaznego partnera i chciałby, żeby był to silny partner także na forum Unii Europejskiej. Prawniczka przekonywała, że ostatnie burzliwe dyskusje na temat budżetu i groźba weta ze strony Polski nie były – według niej – dobre dla naszego kraju. Jak dodała, ucieszyłaby się z osiągniętego porozumienia (rozmowa z Dobrowolską odbyła się w środę, przed oficjalnie ogłoszonym kompromisem)”. 

Na koniec dziennikarka TOK FM zapytała swoją rozmówczynię, czy śledzi protesty polskich kobiet w sprawie aborcji. – Nie jest możliwe, by nie zauważyć tego, to co dzieje się w Polsce – przyznała Dobrowolska. – Oczywiście widzimy na Litwie te protesty i najgorsze jest to, że cała sytuacja zaistniała podczas pandemii. Mam nadzieję, że władze Polski znajdą kompromis, żeby tych protestów nie było, przynajmniej w czasie pandemii – podsumowała szefowa resortu sprawiedliwości Litwy”

– opisuje portal tej rozgłośni.

Wygląda na to, że relacje między Zbigniewem Ziobro a litewską minister sprawiedliwości Eveliną Dobrovolską będą więcej niż chłodne.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte