Dziś zaczyna się adwent

Zastępca Naczelnego

Foto: L24.lt (Iwona Klimaszewska)

Dziś, 29 listopada, rozpoczyna się okres adwentu – radosnego oczekiwania na Narodzenie Boga. Jest to również początek roku liturgicznego w Kościele. Adwent zaczyna się od czwartej niedzieli poprzedzającej święto Bożego Narodzenia i trwa do zmierzchu 24 grudnia. Może trwać od 23 do 28 dni. W tym roku potrwa 26 dni.

Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, w pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny.

Adwent ma charakter refleksyjny, ale nie jest okresem pokuty w takim wymiarze jak Wielki Post. To czas, w którym mamy uświadomić sobie, że oczekujemy na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

W czasie adwentu przy ołtarzach w kościołach zapalane są kolejno cztery świece, symbolizujące cztery niedziele tego okresu.

Tradycją w Kościele katolickim są odprawiane w tym okresie o świcie msze, zwane roratami. Są to msze ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego.

Słowo „adwent” pochodzi z języka łacińskiego – oznacza przyjście. Dla starożytnych rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Natomiast dla chrześcijan to radosny czas przygotowania na przyjście Pana.

Źródło: www.l24.lt

 

Komentarze są zamknięte