Bogaty program obchodów stulecia urodzin papieża Polaka

Zastępca Naczelnego

Jan Paweł II/YT

Od 16 do 18 maja potrwają obchody 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II w Archidiecezji Krakowskiej – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Zaplanowano m.in. msze i koncerty w Krakowie i Wadowicach, wspólną, międzynarodową modlitwę o ustanie epidemii oraz przemówienie papieża Franciszka”

– czytamy w depeszy PAP.

Archidiecezja Krakowska świadoma spuścizny nauczania i świętości życia Św. Jana Pawła II Wielkiego oraz odpowiedzialności za nią przygotowała bogaty plan tych obchodów. Z racji na zaistniałą sytuację epidemiczną w całym świecie wiele wydarzeń oraz inicjatyw zostało odsuniętych w czasie. Chcąc jednak godnie uczcić tę rocznicę, Archidiecezja Krakowska serdecznie zaprasza do udziału, szczególnie za pośrednictwem mediów, w przygotowanych wydarzeniach”

– powiedział PAP, dyrektor biura prasowego AK ksiądz Łukasz Michalczewski.

16 maja, w pierwszy dzień dziękczynienia, wspólna modlitwa odbędzie się dzięki łączeniu poprzez środki masowego przekazu (YouTube Archidiecezji Krakowskiej) z Bergamo (Włochy), Nowym Jorkiem (USA), Belo Horizonte (Brazylia) i Krakowem. O godz. 17.00 w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, w której święcenia kapłańskie przyjął Karol Wojtyła, rozpocznie się międzynarodowa modlitwa różańcowa o ustanie epidemii na całym świecie. 17 maja zaplanowano uroczystości w rodzinnym mieście papieża, Wadowicach. Będą się one koncentrowały wokół Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła, oraz w jego domu rodzinnym (dzisiaj Muzeum Dom Rodzinny Św. Jana Pawła II). Pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego zostanie odprawiona msza św. transmitowana przez TVP 1. Potem nastąpi koncert z Domu Rodzinnego Jana Pawła II pt. <Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła>. 18 maja, w dniu 100. urodzin Św. Jana Pawła II w jego sanktuarium w Krakowie odbędzie się Msza Święta pod przewodnictwem abp. Jędraszewskiego transmitowana przez TVP 3 oraz koncert <Santo Subito – prorok naszych czasów>. Na godz. 20.00 zaplanowano przemówienie papieża Franciszka na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej oraz w TVP 1”

– napisała PAP.

Od 14 go 16 czerwca w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach trwać będzie Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za życie Św. Jana Pawła II.

Bogaty program obchodów – głównie wirtualnych – przygotował także Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Wszystkim będzie towarzyszył oficjalny hymn obchodów „Nie zastąpi Ciebie nikt”, który spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem uzyskując ponad 4 miliony wyświetleń na platformie YouTube.

Wystarczy wziąć kartkę papieru, napisać na niej hasło: „Dziękujemy Janie Pawle 2”, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2! Akcja trwa do końca roku”

– zachęcają za pośrednictwem PAP przedstawiciele Instytutu.

Kolejna akcja to maska z cytatem z Jana Pawła II. Należy zaprojektować swoją maskę z cytatem, zrobić sobie w niej zdjęcie, a później przesłać na adres [email protected] Pod koniec roku zostanie stworzony album albo plakat upamiętniający ten trudny czas. Ta akcja również trwa do końca roku”

– czytamy w depeszy PAP.

Do osób indywidualnych i do całych rodzin adresowany jest konkurs plastyczny pod hasłem „Laurka dla Jana Pawła II” polegający na wykonaniu wyjątkowej kartki urodzinowej dla papieża Polaka.

Także tradycyjny Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor odbędzie się w tym roku wirtualnie. Wszelkie informacje na jego temat są na stronie http://biegdobroczynnosci.pl.

Osobiste wspomnienia ze spotkań z wielkim rodakiem będą zbierane w „Wielkiej księdze świadectw”.

Na krakowskich Plantach będzie prezentowana wystawa z okazji rocznicy 100. urodzin Jana Pawła II, a na ulicach zawiśnie 21 billboardów i 400 plakatów upamiętniających to wydarzenie. Zaplanowano także pokaz laserowy online na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3, który odbędzie się w poniedziałek 18 maja. Na elewacji budynku zobaczyć można będzie słowa papieża odnoszące się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku. W dniu urodzin papieża przed sanktuarium Św. Jana Pawła II wypuszczone zostaną gołębie i biało-żółte balony”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

W mediach społecznościowych odbędzie się natomiast akcja „Dziękujemy Janie Pawle II”, do której zapraszają znani politycy i duchowni.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte