Przyszli lekarze pomagają obecnym

Zastępca Naczelnego

Fot. za uj.edu.pl

Ruszyła akcja studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, której celem jest produkcja i dostarczenie 2 tysięcy przyłbic ochronnych dla krakowskich szpitali – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Przyłbica to taki hełm dla medyka. Stanowi pierwszą barierę ochronną. O dziwo jest bardzo tania i prosta w wykonaniu. Folia, gąbka i gumka – tylko tyle potrzeba”

– czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej CM UJ (cytat za PAP).

Studenci Wydziału Lekarskiego zachęcają żaków innych wydziałów, aby włączyli się w domową produkcję przyłbic z materiałów, które zainteresowani udziałem w akcji otrzymają pod drzwi swoich mieszkań. Ci, którzy dysponują samochodami proszeni są o pomoc w transporcie.

Chętni do pomocy muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Collegium Medicum UJ. Muszą w nim m.in. oświadczyć, że nie są objęci nadzorem epidemiologicznym i nie przebywają w kwarantannie”

– napisała PAP.

Przyłbica jest uzupełniającym element odzieży ochronnej, który zmniejsza ryzyko związane z zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową oraz chroni błony śluzowe ust, oczu i nosa przed kontaktem z zanieczyszczonymi dłońmi czy przedmiotami.

Prosi o nie m.in. Szpital Uniwersytecki. Dobrze więc, że będą je wykonywać studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte