Rodzice Św. Jana Pawła II kandydatami na ołtarze

Zastępca Naczelnego

Po pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie metropolita krakowski ksiądz arcybiskup profesor Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesów kanonizacyjnych rodziców Świętego Jana Pawła II: Służebnicy Bożej Emilii Wojtyły z domu Kaczorowskiej oraz Sługi Bożego Karola Wojtyły seniora – poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Stosowne dokumenty w najbliższych dniach dotrą do parafii Archidiecezji Krakowskiej, a o rozpoczęciu procesu zostaną poinformowani wierni, którzy proszeni są o przekazanie do Kurii Metropolitalnej w Krakowie do dnia 7 maja 2020 roku jakichkolwiek dokumentów, pism lub wiadomości dotyczących Sług Bożych, zarówno pozytywnych jak i negatywnych”

– czytamy na stronie internetowej Biura.

Pamięć o rodzicach Świętego Jana Pawła II, zwłaszcza w środowisko wadowickim i krakowskim, była ciągle żywa. Od ich śmierci minęło bardzo dużo czasu, ale żyją jeszcze osoby, które osobiście znały rodziców Karola Wojtyły. Będziemy starali się do nich dotrzeć i poprosić, żeby złożyli zeznania. Sam papież – w pewnym sensie – będzie bezpośrednim świadkiem świętości swoich rodziców. Jest wiele tekstów, które potwierdzają to, że byli to wyjątkowi ludzie. Jan Paweł II często wspominał swojego ojca, z którym łączyła go wewnętrzna przyjaźń duchowa; mamę pamiętał mniej, ale zawsze nosił ją w sercu aż do śmierci”

– powiedział referent do spraw kanonizacyjnych w Archidiecezji ks. Andrzej Scąber (cytaty za komunikatem Biura).

CZYTAJ TAKŻE:

Dr Bogusław Rogalski: Władze Bielska-Białej lustrują w IPN śp. Karola Wojtyłę seniora. Ciekawe, że w sprawie premiera PRL Tadeusza Mazowieckiego nie byli tacy „nadgorliwi”!

Czy Karol Wojtyła senior będzie upamiętniony w Bielsku-Białej?

Zwrócił on uwagę, że formalnie będą prowadzone dwa osobne procesy kanonizacyjne w celu wykazania, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga. Dodał, że będą przesłuchiwani świadkowie „ze słyszenia”, czyli dzieci i wnukowie bezpośrednich świadków życia Sług Bożych.

Ten proces nie będzie łatwy ze względu na małą liczbę naocznych świadków, ale już teraz możemy powiedzieć, że dokumentacja, która została zgromadzona – zwłaszcza dotycząca Karola Wojtyły – jest bardzo obszerna i wynika z niej, że ten człowiek w kolejnych latach życia ewoluował w stronę Boga i tę przyjaźń z Bogiem przekazał swojemu synowi, przyszłemu papieżowi. U progu procesu beatyfikacyjnego można powiedzieć, że Emilia i Karol Wojtyłowie to przyszli patronowie rodziny. Dziś rodzina przeżywa kryzys: mnóstwo rozwodów, związków kohabitujących, porzuconych dzieci. Rodzina Wojtyłów – jak mówi papież Franciszek – to święci z sąsiedztwa: normalni, zwyczajni, którzy pokazują nam, że w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, w czasie choroby, śmierci dwojga dzieci można zaufać i być blisko Pana Boga

– wyjaśnił ks. Scąber.

Szczegółowe biografie obojga kandydatów na ołtarze można znaleźć na stronie: https://diecezja.pl/

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte