Amazon sprzedaje książki Streichera

Zastępca Naczelnego

zbrodniarz Julius Streicher/YT

Dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zaapelowało na Twitterze do szefa Amazona Jeffa Bezosa, żeby ze swojego sklepu internetowego usunął książki z nazistowską propagandą, m.in. prace Juliusa Streichera – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Nienawistna, zjadliwie antysemicka propaganda nazistowska jest dostępna w sprzedaży nie tylko w Internecie na @AmazonUK. Książki autorów jak Julius Streicher można znaleźć również na @amazon i @AmazonDE. Takie książki należy natychmiast usunąć”

– czytamy w twitterowym wpisie dyrekcji, która zilustrowała go skanem stron Amazona, na których oferowane są angielskie i francuskie tłumaczenia antysemickich książek tego autora, także kierowanych do dzieci.

CZYTAJ TAKŻE:

Dr Bogusław Rogalski: Jacek Majchrowski powinien natychmiast zareagować na łączenie Krakowa z Auschwitz!

O to samo wystąpił do brytyjskiego oddziału Amazona Holocaust Educational Trust (brytyjska organizacja charytatywna, która przybliża młodzieży historię Zagłady), również na Twitterze:

Nie ma miejsca na nazistowską propagandę na elektronicznych półkach z książkami w naszym kraju. Wzywamy @AmazonUK, by usunął nazistowską propagandę, którą sprzedaje”.

Warto przypomnieć, że pod koniec 2019 roku Amazon wycofał – również po apelu dyrekcji Muzeum – ze swojej oferty specyficzne ozdoby świąteczne: otwieracz do butelek oraz podkładkę pod mysz ze zdjęciami obozu Auschwitz-Birkenau.

Oświęcimskie muzeum podkreślało wówczas, że sprzedaż produktów ze zdjęciami miejsca, w którym Niemcy zgładzili ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości, świadczy o braku szacunku dla ofiar”

– czytamy w depeszy PAP.

Polska Agencja Prasowa przypomniała, że Julius Streicher był jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli nazizmu i antysemityzmu, wydawcą pisma propagandowego pt. „Der Stuermer” oraz współorganizatorem eksterminacji Żydów przez III Rzeszę. Podczas procesu przywódców niemieckich w Norymberdze został skazany na śmierć za zbrodnie przeciw ludzkości i stracony w 1946 roku.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte