Jak smog wpływa na młode płuca?

Zastępca Naczelnego

1500 dzieci uczęszczających do siedmiu szkół w Skawinie koło Krakowa jest obecnie poddawanych badaniom spirometrycznym mającym sprawdzić wpływ smogu na ich zdrowie – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie Marcin Kozielski powiedział PAP, że jest to największe badanie tego typu w Polsce i zarazem jeden z elementów współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju programu ZONE. Skawina to jedna z dziewięciu gmin w Polsce, które do niego przystąpiły.

Pierwsza tura bezpłatnych badań została przeprowadzona w okresie wiosennym zeszłego roku na tej samej grupie dzieci.

Chodzi tutaj o sprawdzenie różnic pomiędzy pracą płuc w sezonie grzewczym oraz w czasie, gdy powietrze jest czyste”

– wyjaśnił rzecznik w rozmowie z PAP.

Według niego w wyniku badań rodzice dzieci biorących w nich udział dowiedzą się, czy ich podopieczni są zdrowi, czy też wymagają dalszej diagnostyki i leczenia. Podczas pierwszej tury uczniowie otrzymali tzw. dzienniczki badań, w których znajdowała się zgoda rodzica oraz ankieta z danymi na temat czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na zdrowie najmłodszych”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte