Małopolska ofensywa przeciw smogowi

Zastępca Naczelnego

Jerzy Bukowski

Województwo małopolskie ma szansę stać się pierwszym w Polsce, które wypowie totalną wojnę niskiej emisji. Jego władze zamierzają bowiem do końca lutego dokonać aktualizacji Planu Ochrony Powietrza. Cieszę się, że zauważyły one te same dwa główne problemy, które wyszczególniłem w opublikowanym 9 stycznia artykule pt. „Smog nad Krakowem”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Smog nad Krakowem

W miejscowościach uzdrowiskowych (m.in. w Krynicy, w Muszynie, w Rabce, w Szczawnicy) planuje się wprowadzić zakaz montowania nie tylko kotłów węglowych, ale również na biomasę, ponieważ także one emitują dym. W innych miejscowościach takie paliwo będzie dopuszczalne, ale marszałek Małopolski chce narzucić bardziej rygorystyczną normę jego smolistości. Pod lupę urzędników pójdą też kominki. Straże gminne będą miały obowiązek najpóźniej w ciągu 24 godzin udać się do budynku, który wskazano w obywatelskim donosie jako „mocno kopcący”.

Samorządy nie mogłyby już dotować wymiany pieców na nowe kotły na węgiel, a w przypadku uboższych mieszkańców muszą zmienić sposób dofinansowania na zaliczkowy.

W Krakowie, w którym od 1 września obowiązuje już zakaz palenia szkodliwymi substancjami, największą zmianą powinno być ograniczenie wjazdu dla pojazdów niespełniających emisyjnych norm. Rozważanych jest kilka wariantów w tej materii, m.in. strefa czystego transportu (taka, jaka obowiązywała do niedawna na Kazimierzu) na większym obszarze w centrum miasta.

Do wskazanego obszaru nie mogłyby wjechać pojazdy nie spełniające konkretnych norm, np. Euro6 dla silników diesla i Euro4 dla silników benzynowych. W zależności od wersji, taki obszar mógłby kończyć się na III lub IV obwodnicy Krakowa i dotyczyć tylko samochodów dostawczych, ciężarowych i autobusów, albo również samochodów osobowych.

Oby te słuszne pomysły doczekały się rychłej i skutecznej realizacji.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte