Rosyjskie paszporty w Donbasie

Zastępca Naczelnego

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej w 2019 roku, na mocy wprowadzonej przez prezydenta Władimira Putina uproszczonej procedury rosyjskie obywatelstwo uzyskało w trybie przyspieszonym prawie 200 tysięcy osób z Donbasu, w zdecydowanej większości mieszkańcy samozwańczych, separatystycznych republik ludowych: ługańskiej i donieckiej (aż 136 tys.) – poinformował portal Kresy.

Pozostali pochodzą z innych części obwodów donieckiego i ługańskiego. Oznaczałoby to, że ok. 60 tys. osób, które zostały obywatelami Rosji, to osoby zamieszkujące na obszarze pozostającym pod kontrolą władz w Kijowie, względnie ludzie, którzy stamtąd pochodzą. MSW Rosji poinformowało, że w 232 przypadkach odmówiono przyznania obywatelstwa rosyjskiego. Za mediami rosyjskimi informują o tym także media ukraińskie, podając analogiczne dane liczbowe”

– czytamy w portalu.

Ta przyspieszona procedura paszportowa jest możliwa dzięki podpisanemu Putina w kwietniu 2019 roku dekretowi o uproszczeniu sposobu nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom części Donbasu pozostających poza kontrolą Kijowa.

Władze Ukrainy już 8 maja ubiegłego roku oświadczyły, że nie będą uznawać rosyjskich paszportów wydanych mieszkańców Donbasu.

Wołodymyr Zełenski jeszcze jako prezydent-elekt stwierdził, że rosyjski paszport nie jest atrakcyjny dla Ukraińców, ponieważ, w przeciwieństwie do jego kraju pod władzą Putina nie ma wolności słowa, wolnych mediów i internetu. Nie wykluczył, że znajdą się jednak Ukraińcy, którzy przyjmą rosyjski paszport „pod wpływem propagandy”, licząc na pracę w Rosji bądź chcąc uniknąć ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości.

Ironizował, że może przekazać Władimirowi Putinowi listę tych obywateli Ukrainy, którzy wkrótce <poczują się niekomfortowo w kraju, który okradali nadużywając wysokich stanowisk>

– napisano na stronie https://kresy.pl/

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte