Czarzasty propaguje totalitaryzm

Zastępca Naczelnego

Screen TVP.Info

Konfederacja złoży do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa propagowania totalitaryzmu przez przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierza Czarzastego – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Politycy Konfederacji chcą też odwołanie go z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Oburzenie polityków prawicy wywołała wypowiedź telewizyjna Czarzastego, w której skomentował on swoją wypowiedź z 23 września ze Szczecina na temat żołnierzy sowieckich jako tych, którzy wyzwalali Polskę i dali nam wolność. Przypomniał, że na terenie naszego kraju zginęło – łącznie z ofiarami niemieckich obozów – 700 tysięcy czerwonoarmistów. Starał się nieco złagodzić swoje słowa mówiąc w programie „Gość wiadomości” w TVP 1, że żołnierze sowieccy nie mogli nam dać wolności, skoro sami jej nie mieli.

Z naszego punktu widzenia Włodzimierz Czarzasty propaguje w Polsce ustrój totalitarny, skoro wyzwoleniem nazywa zaprowadzenie komunizmu na ziemiach, które zostały nam po dawnej Rzeczypospolitej”

– oświadczył poseł Konfederacji Grzegorz Braun na konferencji prasowej w Sejmie (wszystkie cytaty za PAP).

Jego zdaniem, logicznym następstwem tego zawiadomienia jest też wniosek o odwołanie Czarzastego z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Nie jest w naszej mocy to przegłosować, ani nawet zebrać odpowiednią liczbę podpisów, ale mam nadzieję, że wniosek okaże się niekontrowersyjny także dla naszych koleżanek i kolegów z innych formacji, z innych klubów parlamentarnych”

– dodał Braun.

A wiceprzewodniczący 11-osobowego koła poselskiego Konfederacji Krzysztof Bosak stwierdził:

Niecodzienna jest sytuacja, gdy jeden z polityków nazywa wyzwoleniem wkroczenie do Polski wojsk wrogo nastawionych do naszej państwowości, do naszej polskiej tradycji. Ci, którzy walczyli pod hasłami wolności i niepodległości, musieli przez kolejne wiele lat ukrywać się w lasach. Tak zwane wyzwolenie przyniosło Polsce terror NKWD, a niemieckie obozy koncentracyjne zostały zastąpione znacznie prymitywniejszymi obozami koncentracyjnymi”.

Wiceprezes partii KORWiN Sławomir Mentzen ocenił, że wszyscy trzej liderzy Lewicy okazują jawną sympatię do komunizmu.

Włodzimierz Czarzasty pochwala żołnierzy Armii Czerwonej, która rzekomo wyzwoliła Polskę, Robert Biedroń robił sobie zdjęcia, gdzie na jego lodówce były nalepione magnesy z lewackim, komunistycznym terrorystą Che Guevarą, czy z odpowiedzialnym za śmierć milionów osób przewodniczącym Komunistycznej Partii Chin Mao Zedongiem, Adrian Zandberg robił sobie zdjęcia w koszulce z Karolem Marksem. Do Sejmu weszły siły jawnie komunizujące”

– ocenił.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, Izba odwołuje wicemarszałka Sejmu na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Warto przypomnieć, że pierwsza zawiadomienie o możliwości popełnienia przez lidera SLD przestępstwa z artykułu 256. Kodeksu karnego w związku z art. 55. Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej złożyła do Prokuratura Generalnego RP Zbigniewa Ziobry już 28 listopada prezes Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego Monika Socha-Czyż.

Towarzysz Czarzasty powinien odpowiedzieć za swoje kłamstwa. Istnieje potrzeba, aby natychmiast reagować na tego typu przeinaczanie faktów historycznych. Przypomnę, że złożyliśmy wniosek o wszczęcie procedury wykreślenia Sojuszu z ewidencji partii politycznych. Staramy się, aby program SLD był oceniony przez Trybunał Konstytucyjny. Sprawa najpewniej trafi aż do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Liczę ze swojej strony na pomoc w zakończeniu tego spektaklu ze strony parlamentarzystów PiS, ministra Zbigniewa Ziobro i pozaparlamentarnych środowisk patriotycznych. Rekomunizacja musi się skończyć”

– powiedziała Niezależnej Gazecie Obywatelskiej.

Do składania takich zawiadomień zachęcał także wszystkich urażonych wypowiedzią Czarzastego Polaków poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte